Ośmiu skazanych sprzątało tereny od jeleniogórskiego szpitala, poprzez ścieżki rowerowe w kierunku Wrocławia, a także okolice Krzyża Milenijnego segregując plastiki, papier czy szkło. Łącznie zebrali kilkadziesiąt worków śmieci, które odebrali pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
- Sprzątanie samo w sobie może nie jest przyjemne ale cieszy nas, że przełożeni umożliwiają nam wyjście na zewnątrz zakładu karnego, a swoją pracą, którą w pełni popieramy, chcemy pokazać społeczeństwu, że my też możemy wykonywać pożyteczne prace choćby porządkowe dla społeczności lokalnej – mówi skazany Janusz.
Prace te są co roku wykonywane w porozumieniu z Urzędem Miasta, a w latach poprzednich także z Nadleśnictwem Śnieżka w Kowarach.
- Warto również wspomnieć o tym, że przedsiębiorcy czy różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje, mogą zatrudniać skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze, jak i w pobliskim Zakładzie Karym w Zarębie - mówi kpt. Mariusz Mrozewski. - Zatrudnienie takie może być organizowane w formie zatrudnienia nieodpłatnego przez: organy administracji publicznej i samorządu terytorialnego, organizacje pożytku publicznego, instytucje charytatywne czy też w formie zatrudnienia odpłatnego przez: osoby i firmy prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie oraz spółki osobowe i kapitałowe – wymienia rzecznik Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze.
Jak przekonuje kpt. Mariusz Mrozewski, zatrudnienie skazanych przynosi szereg korzyści i udogodnień dla potencjalnego pracodawcy, takich jak: korzystanie z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, zwrotu w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. wynagrodzenia brutto, nieoprocentowaną pożyczkę czy bezzwrotną dotację. Szczegółowych informacji udzielają funkcjonariusze służby więziennej, zajmujący się zatrudnieniem osób pozbawionych wolności pod numerem tel. 75 75 40 347.