Urszula i Andrzej Gniewkowie, twórcy Fundacji „Karkonosze – Muzyka serc” w miniony weekend spotkali się w Görlitz z zaprzyjaźnionym chórem niemieckim Chor der Luter Kirche, by podsumować kilkunastoletnią współpracę. Na tym jednak nie poprzestaną. Kolejne Międzynarodowe Spotkanie Kolędowe w Świątyni Wang zaplanowane jest na 25 grudnia.
Współpraca z niemieckim Chor der Luter Kirche w Görlitz nawiązała się z państwem Gniewek zupełnie przypadkiem w 1995 roku kiedy polscy muzycy pojechali tam szukać współpracowników. Wówczas w szkole muzycznej podano im namiary do dyrygenta niemieckiego chóru.
– Po pierwszym koncercie mieliśmy wrażenie, że to będzie tylko takie jednorazowe spotkanie – mówi podczas konferencji Johannes Zimmermann. – To jest jednak świetna współpraca, bardzo dobrze nam się wspólnie koncertuje i mamy nadzieję, że jeszcze wiele lat będziemy otrzymywać zaproszenia do Polski.
Urszula i Andrzej Gniewek to muzycy znani, jednak paradoksalnie w Cieplicach i Jeleniej Górze, gdzie mieszkają i m.in. koncertują, słyszało o nich niewielu. Tymczasem od zawsze związani są oni z muzyką symfoniczną i działalnością kulturalną. Przez trzydzieści lat obydwoje pracowali w Filharmonii Dolnośląskiej. Przez pięć lat muzycy współpracowali też z Filharmonią w Częstochowie.
Urszula Gniewek gra na skrzypcach, komponuje i zajmuję się aranżacją. Pan Andrzej również jest skrzypkiem, dyryguje chórem oraz śpiewa. W latach 80. prowadził 20-osobowy chór przy kościele św. Wojciecha, przez rok przewodził chórem w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze. Pięć lat był dyrygentem Chóru Ekumenicznego w Karpaczu, a w 2003 roku stworzył nowy 32-osobowy chór integrujący Ciepliczan, działający przy parafii św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.
W latach 90. Urszula i Andrzej Gniewek rozpoczęli współpracę międzynarodową z Niemcami i Czechami. Prowadzili warsztaty z muzyka kameralną dla młodzieży polskiej i czeskiej. Przez kilka lat organizowali koncerty w kościele Pokoju w Jaworze. W sumie dali około dwóch tysięcy koncertów.
Ich publiczność to nie tylko wielkie osobowości, ale całe rodziny, dla których Gniewkowie dawali koncerty w miastach na wioskach. Ich pomysły są doceniane i naśladowane w całej Europie. Na bazie Międzynarodowych Spotkań Kolędowych Czesi stworzyli u siebie podobny festiwal, który obecnie rozwija się i zaczął żyć własnym rytmem. Od 1995 roku, koncertują w Świątyni Wang z niemieckimi wykonawcami m.in. z Chor der Luter Kirche na Międzynarodowych Spotkaniach Kolędowych. Obecnie przygotowują się do kolejnej edycji spotkań, czego efekty będzie można podziwiać już 25 grudnia w Świątyni Wang.