Reklama
Wtorek, 2 czerwca
13°C Jelenia Góra
Czytających: 669 Zalogowanych: 0
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Jelenia Góra Wtorek, 14 kwietnia 2026, 08:00 Autor: WAC 2 wyświetleń

Spotkanie o radonie w szkołach

W auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące badań stężenia radonu w budynkach użyteczności publicznej. Podczas wydarzenia niezależni eksperci przybliżyli zagadnienia związane z obecnością radonu oraz jego wpływem na zdrowie i bezpieczeństwo mie

Audio

Czytaj na głos

Wśród uczestników spotkania nie zabrakło dyrektorów jeleniogórskich placówek oświatowych oraz przedstawicieli Urzędu Miasta z prezydentem Jerzym Łużniakiem na czele. Sporą grupę zgromadzonych na sali stanowili również rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 5, szczególnie borykającej się z problemem wysokiego stężenia radonu. Ekspertami, którzy starali się rozwiać wątpliwości dotyczące metod badania stężenia radonu, jego występowania w przyrodzie oraz zagrożeń, jakie może stwarzać dla zdrowia, byli przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi (uczestniczący w konferencji online) oraz jeleniogórskiego i wojewódzkiego SANEPiD-u.

Swoją ogromną wiedzą z zebranymi dzielił się zwłaszcza prof. dr hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Naukowiec, będący jednocześnie szefem Polskiego Centrum Radonowego, tłumaczył m.in., w jaki sposób radon dostaje się z gleby do budynków i jak w prosty sposób można się go z nich pozbyć. Jak wyjaśniał, czasami wystarczy uszczelnienie nieszczelności przy rurach, kaloryferach, listwach przypodłogowych czy pęknięciach, aby poziom radonu w danym budynku diametralnie spadł. Ważna jest też odpowiednia wentylacja.

Jak podkreślał, przebywanie w pomieszczeniach gdzie występuje podwyższone stężenie radonu automatycznie nie musi prowadzić do zachorowania na chorobę nowotworową. Gaz ten jest jednak jednym z czynników sprzyjających wystąpieniu raka, podobnie jak palenie tytoniu czy promieniowanie słoneczne.

Czytaj więcej:
Radon w SP nr 5 będą nowe badania

Podczas spotkania padły konkretne deklaracje z ust prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka. Z jednej strony obiecał on, że mimo problemów z radonem Szkoła Podstawowa nr 5 nie zostanie zamknięta. Jednocześnie szkoła ma zostać dokładnie sprawdzona pod kątem dróg, jakimi ten gaz przenika z gruntu do wnętrza budynku. Ma to być wstęp do wprowadzenia działań naprawczych w placówce. Podobne badania mają również zostać przeprowadzone we wszystkich placówkach oświatowych w mieście.

Osoby w artykule

Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Brak zdjęcia Poszukuję kierowcy kat. C+E Dam pracę Mysłakowice Do uzgodnienia

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

TikTokowa Jelonka