Rozgrywki meczów matematycznych rozgrywane są już od wielu lat, pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Matematyki. Co roku około dziesięcioosobowe drużyny dwóch szkół spotykają się w wybranej placówce i mają do rozwiązania po 10 zadań.
- Uczniowie siedząc wspólnie w jednym pomieszczeniu mogą zadania rozwiązywać razem, zazwyczaj dzielą się jednak tymi zadaniami ponieważ problemy mają różny stopień i nie łatwo jest je rozwiązać w ciągu jednej godziny, którą mają do dyspozycji – mówi Iwona Hajder, nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.
Po godzinie obie drużyny spotykają się w jednej sali i podczas tego spotkania każda z drużyn ma sobie zadać po cztery zadania. Prezentacja rozwiązań jest przy tablicy, co powoduje, że pojawiają się dodatkowo emocje. Sposób rozwiązania zadań ocenia komisja złożona z nauczycieli. Dzięki takim meczom uczniowie uczą się rozwiązywać problemy wspólnie, dzielą się wiedzą i integrują się, chętniej chodzą na zajęcia dodatkowe z przedmiotów ścisłych.
Uczniowie Gimnazjum w ZSO nr 1 nie pozostawili na swoich rywalach suchej nitki. Pokonali ich wynikiem 46 do 24 punktów. 12 kwietnia br. zmierzą się z gimnazjalną drużyną z Bolesławca.
– Tegoroczny mecz matematyczny poszedł nam bardzo dobrze, wygraliśmy bardzo ładnym wynikiem. Ostatnio wygraliśmy z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze tylko dwoma punktami. W tej edycji zadania były dość proste, chociaż w kilku przypadkach mieliśmy wątpliwości co do rozwiązań, ale okazało się, że nieuzasadnione – mówił Robert Wiski, kapitan drużyny z Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.
Mamy zróżnicowaną drużynę, w której jedni wolą algebrę, inni geometrię, dlatego się uzupełniamy. Najwięcej problemów sprawiła nam geometria. Jaki przepis na taki sukces? Dobór drużyny, by się uzupełniała w różnych dziedzinach, by nie było braków i bardzo dokładna analiza, które pytania kiedy zadawać. Ważna jest przemyślana taktyka, by mieć pewność, że przeciwna drużyna nie zada nam czegoś, czego nie jesteśmy w stanie zrobić. Przed nami mecz finałowy w Bolesławcu, może być ciężko, ale jesteśmy dobrej myśli
Z uczniami I LO im. Żeromskiego natomiast zmierzyła się drużyna z Głogowa. Wygrali gospodarze wynikiem 38 do 10 punktów.
Wczorajsze mecze były w pewnym sensie kontynuacją III edycji wiosennej szkoły matematyki, która zakończyła się w minioną niedzielę. Uczestniczyli w niej 50 gimnazjalistów z miasta i powiatu jeleniogórskiego.