Taki jest zamysł Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, który w ten sposób chce wzmocnić swój tabor. Pieniędzy na zakup nowych pojazdów nie ma, ale mogą znaleźć się środki na używane autobusy, wycofane z eksploatacji, na przykład w Niemczech.
Według wstępnych założeń pięć takich pojazdów ma kosztować około 800 tysięcy złotych.
Kupno używanego taboru to recepta na oszczędności wielu przedsiębiorstw komunikacyjnych w kraju.
Używane pojazdy zza zachodniej granicy nie są zdemolowane przez wandali i utrzymane w czystości i porządku.
– Jakość pojazdów wytwarzanych jeszcze kilka lat temu w Niemczech jest nieporównywalnie lepsza do stanu niektórych autobusów jeżdżących po Jeleniej Górze – mówią mechanicy.
Chodzi głównie o beznadziejną kondycję jelczy. Niektóre z nich mają grubo ponad 10 lat (są i starsze egzemplarze). Jeżdżą tylko dzięki wysiłkowi personelu technicznego. Na licznikach mają miliony kilometrów.
– I tak się psują, dlatego nie obsługują strategicznych linii – usłyszeliśmy w MZK. Do tego nie spełniają norm w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych i strasznie kopcą.
Zakup pojazdów używanych, niskopodłogowych, spełniających ekologiczne normy Unii Europejskiej, spowodowałby wycofanie „zabytków na kółkach”.
MZK złoży oferty do wybranych przedsiębiorstw. Według zapewnień pojazdy takie miałyby trafić do Jeleniej Góry jeszcze w tym roku.
<b> Zdaniem przewoźnika </b>
Informuję, że MZK rzeczywiście zamierza zakupić w 2007 r. używane autobusy w celu wzmocnienia posiadanego taboru. Jednak wszelkie informacje mówiące o tym, że używane autobusy będą pochodziły z Niemiec są nieprawdziwe. MZK działając jako zakład budżetowy zobligowany jest do przestrzegania określonych przepisów prawnych. W zakresie zakupu autobusów nowych jak i używanych jesteśmy zobowiązani do przestrzegania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W praktyce oznacza to, że MZK opracowuje specyfikację przetargową i ogłasza przetarg na dostawę nowych bądź używanych pojazdów. Na etapie ogłoszenia postępowania przetargowego, które jest jawne i dostępne dla każdego oferenta - nie wiadomo, kto będzie dostawcą oraz jakie autobusy(konkretne marki) zostaną wybrane a tym samym zakupione. Zakup autobusów nastąpi wówczas, kiedy zostanie wyłoniony na podstawie określonych w specyfikacji przetargowej kryteriów dostawca. Podsumowując, na chwilę obecną nie wiadomo, jaki będzie kraj pochodzenia autobusów używanych oraz jakie będą to marki i kto będzie dostawcą. MZK jako zamawiający dokłada wszelkich starań, aby wyspecyfikowane w dokumentacji przetargowej pojazdy były jak najbardziej użyteczne dla Pasażerów.
Robert Moskwa – z-ca kierownika działu marketingu