Przy otwarciu trasy współpracował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego, a współfinansował przedsięwzięcie Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie.
Trasa nie należy do najłatwiejszych, na jej przejście trzeba poświęcić ok. 10 godzin. Obejmuje 14 punktów widokowych, zaczynając od ruin spalonego domu Sztaudyngera przy ulicy 1 Maja 55. Pojawiły się tam charakterystyczne tablice z opisem danego miejsca, dopasowanymi fraszkami (np. przy Wodospadzie Kamieńczyka tekst o potoku) oraz informacją o ich autorze. Wydrukowano dwa tysiące darmowych ulotek z mapą trasy. W przyszłości planowane jest utworzenie kolejnej pętli, tym razem artystycznej.
Stowarzyszenie „PUCH OSTU” powstało w 2006 r., a od maja 2008 r. jest zarejestrowane jako Organizacja Pożytku Publicznego. – Pożar domu Sztaudyngera jesienią 2005 był główną iskrą do założenia stowarzyszenia – wspomina prezes Maciej Dymarski. Nazwa organizacji pochodzi od tytułu jednego z wierszy Jana Sztaudyngera. Twórca mieszkał w Szklarskiej Porębie w latach 1946-1950 i to on namówił swojego przyjaciela Wlastimila Hofmana do osiedlenia się w tym miejscu.
Działalność stowarzyszenia odbywa się w ramach współpracy z miejscowym ZSOiMS. – Stowarzyszenie ma dużo więcej możliwości na pozyskanie dodatkowych środków niż szkoła – mówi M. Dymarski. Organizacja promuje twórczość Jana Sztaudyngera, propaguje wiedzę, rozwój kultury i sportu oraz wspomaga placówki oświatowe i kulturalne. Środki finansowe pozyskiwane są z budżetu miasta, w ramach dotacji na kulturę (przyznano 5 i 9 tys. zł) oraz z przekazanego 1% podatku (od zeszłego roku uzbierano 1700 zł).
Od dwóch lat w budynku szkoły dostępna jest wystawa „Jan Sztaudynger w odsłonach”. Udało się zebrać liczne fotografie autora, książki z jego dedykacjami czy kserokopie rękopisów wierszy i fraszek. Przy stowarzyszeniu działa Klub Miłośników Twórczości Jana Sztaudyngera, do którego można się zapisać za pomocą Internetu.
Artystycznie uzdolnione dzieci i młodzież otrzymują stypendia. Szkoły składają wnioski wraz z opisem i pracami danego ucznia, które ocenia specjalna komisja. Do tej pory przyznano 14 takich wyróżnień. – Pieniądze na stypendia pochodzą ze składek wszystkich członków stowarzyszenia – opowiada prezes Dymarski. Zorganizowano wyjazd stypendystów do Krakowa na „Noc muzeów”, gdzie mieli także swój występ.
W planach Stowarzyszenia „PUCH OSTU” jest kolejna impreza przy dawnym domu Sztaudyngera, która odbędzie się 1 maja 2010 r. Trwają przygotowania do wystawy, laureaci Stypendium Artystycznego zaprezentują swoje umiejętności, odbędzie się promocja przewodnika do DSTT, a wszyscy chętni turyści będą mogli po raz kolejny przejść trasę wokół miasta. W przyszłym roku planowany jest również druk wydania albumowego „Szklarska Poręba – opowieść o ludziach i miejscu”, efekt projektu edukacyjnego „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Szklarskiej Poręby”.
Największym i zarazem najkosztowniejszym zadaniem na przyszłość jest doprowadzenie do powstania auli ze sceną teatralną i minimuzeum Jana Sztaudyngera przy ZSOiMS. Szkoła posiada pomieszczenia po dawnej kotłowni, które można by przekształcić na potrzeby tej inwestycji. Projekt i spełnienie wymogów budowlanych wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Dlatego stowarzyszenie chce pomóc w zbieraniu potrzebnych środków. Aula ma być wykorzystywana na próby szkolnej grupy teatralnej, liczne spotkania i organizacje uroczystości, a muzeum będzie udostępnione także mieszkańcom i turystom Szklarskiej Poręby. Jedną z dróg finansowego wsparcia jest przekazanie 1% podatku na rzecz stowarzyszenia. Szczegółowe informacje wraz z nr KRS można znaleźć na stronie internetowej www.puchostu.pl.