Podczas siedmiu semestrów nauki studenci zdobędą wiedzę z zakresu automatyki i robotyki, elektroniki i szeroko pojmowanej informatyki. Będą mogli podjąć pracę we wszystkich dziedzinach gospodarki, w których wykorzystuje się inteligentne systemy przemysłowe. Zostaną przygotowani do prowadzenia samodzielnych przedsięwzięć inżynierskich i kierowania zespołami. Będą potrafili projektować i zarządzać systemami sztucznej inteligencji i multimedialnymi, bazami danych i sieciami komputerowymi.
Nowy wydział powstał w wyniku przekształcenia Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego PWr w Jeleniej Górze. Zatrudnia siedmiu pracowników, w tym pięciu nauczycieli akademickich – jednego profesora tytularnego i czterech doktorów habilitowanych - oraz dwóch pracowników nienaukowych. Na 14 października zaplanowano wybory nowego dziekana.
Placówka nie tylko otwiera się na nowe kierunki, ale z powodzeniem kontynuuje też dotychczasowe - na budownictwie oraz na mechanice i budowie maszyn. Władze mają w planach poszerzyć ofertę edukacyjną o specjalność inżynieria oprogramowania. PWr w Jeleniej Górze uczestniczy także w międzynarodowym projekcie Uniwersytet Nysa. Są to trzyletnie studia z zakresu zarządzania prowadzone w języku angielskim.
Łącznie na uczelni w Jeleniej Górze kształci się ponad 400 osób.