Termy, na które składa się kilka dziecięcych basenów, mają uzdrowić słabowitą Królową Marysieńkę (Angelka Rams). Na kurację w telegramie czytanym przez posłańca (Mirek Zagulski) zaprasza sam Leopold Hrabia Schaffgotsch. Scenie leczenia monarchini towarzyszy dostojne brzmienie „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Haendla….
To jedna barwniejszych scen poprzedzona efektownym wjazdem królowej. Wiele tu tańca i rytmicznej muzyki. – Dziś ćwiczymy na sucho, robimy taką suchą zaprawę. Wkrótce w basenach pojawi się woda i tytułowe chlapanie oraz pluskanie stanie się rzeczywistością – mówi Bogdan Nauka, reżyser przedstawienia. Dorota Bąblińska-Korczycka, Lidia Lisowicz i Diana Jonkisz pomagają dzieciom w scenie królewskiej kąpieli, a nad muzyką czuwa Bogna von Woedte.
– Teatr jest także sztuką rezygnacji – mówi Lidia Lisowicz. Organizatorzy będą musieli nieco okroić spektakl z przygotowywanych wcześniej epizodów na rzecz tych, które wychodzą lepiej lub po prostu są bardziej widowiskowe. Warsztaty to także lekcja poznawania zasad aktorskich. – Musicie pamiętać, że zabawę ze sztuki ma widz na widowni, ale dla aktora, nawet najbardziej komiczne sceny to ciężka praca – uświadamiał dzieciom Bogdan Nauka. Choć wiadomo, że w tych warsztatach dzieci zarówno mocno pracują jak i świetnie się bawią. Choć jest to zabawa zupełnie na poważnie.
Jutro „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie” zostanie spięte w całość (finałowa scena to piosenka "Jedź do wód po uzdrowienia cud", którą dzieci już bardzo polubiły), po uzupełnieniu środkowych epizodów. Od czwartku zacznie się intensywne próbowanie i tak zwane „czyszczenie” przed sobotnim pokazem i niedzielną premierą. O godzinie rozpoczęcia poinformujemy.
Impreza może odbyć się dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie oraz pomocy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci codziennie same relacjonują przebieg „LWT”, a można się o tym przekonać odwiedzając blog http://www.teatr.jgora.pl/lwt/