Uroczyści rocznicowe odbyły się według tradycyjnego scenariusza. Na placu Ratuszowym – w obecności pocztów sztandarowych szkół, harcerzy, policji i różnych organizacji społecznych oraz politycznych – żołnierze Brygady Artylerii z Bolesławca wciągnęli na maszt przed ratuszem flagę narodową. Przygrywała orkiestra dęta działająca przy Filharmonii Dolnośląskiej ubrana w paradne stroje. Jeleniogórzanom rozdawano biało-czerwone kotyliony, dzieło uczniów Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.
Obok dość licznie obecnych mieszkańców – mimo chłodu i nieprzyjemnego wiatru – stanęli samorządowcy: przedstawiciele parlamentu z posłami Marzeną Machałek i Marcinem Zawiłą, Sejmiku Dolnośląskiego z przewodniczącym Jerzym Pokojem, Urzędu Marszałkowskiego z wicemarszałkiem Jerzym Łużniakiem, władz Jeleniej Góry z prezydentem Markiem Obrębalskim oraz rady miasta z jej szefem Hubertem Papajem. Licznie stawili się radni i kandydaci na radnych, choć nie wszyscy stanęli w szeregu z najważniejszymi. Uroczystość prowadził Dariusz Maląg.
Zauważalna była mało akcentowana obecność duchownych podczas tej części ceremonii. Zabrakło przedstawicieli Kurii Legnickiej, z reguły obecnych podczas Święta Niepodległości. Nie było także recytacji patriotycznych wierszy. Głos zabrał Marek Obrębalski, prezydent miasta, który przywitał zebranych i przypomniał radość, jaka towarzyszyła 92 lata temu Polakom z powodu odzyskania niepodległego bytu. Szef miasta dodał, że trzeba często przypominać, jak bardzo cztery pokolenia naszych rodaków pragnęły tamtej chwili. Podkreślił też, że o niepodległość trzeba dbać także na poziomie lokalnym zapewniając mieszkańcom godziwe życie.
Odczytano Apel Poległych, po czym rozległ się huk salwy honorowej z karabinów żołnierzy z Bolesławca. Filharmonicy zagrali „Pieśń legionów” oraz marsza. Nie było – a szkoda – musztry paradnej. Zgromadzeni przy ratuszu przeszli ulicami Konopnickiej i 1 Maja na plac przed Kościołem Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Jak co roku - przeszli obok wystawy zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego, w którego witrynie Władysław Stasieńko zaprezentował okazjonalną wystawę związaną z dniem 11 XI 1918 roku.
Przy pomniku Wolność i Niepodległość – złożono wieńce i kwiaty. Wśród składających był prezydent Obrębalski z zastępcą Miłoszem Sajnogiem (Jerzy Lenard, drugi zastępca, choć był obecny, nie dołączył się), szef rady miasta H. Papaj z zastępcą Józefem Sarzyńskim, a także przedstawiciele straży granicznej, policji, wojska, weteranów i harcerzy. Hołd niepodległości oddali także działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego. mieszkańcy.
Radny Józef Zabrzański – już po raz kolejny – wyłamał się ze wspólnoty i wiązanki złożył wraz z dziećmi. Wiązankę kwiatów złożył też prezes Wspólnego Miasta Robert Prystrom z przedstawicielami mieszkańców. Nie było – choć ją wyczytano – posłanki Unii Pracy Elżbiety Zakrzewskiej. Nie dotarli także przedstawiciele starostwa.
Po godz. 13 rozpoczęła się msza święta za Ojczyznę, a po jej zakończeniu w Kościele Łaski zabrzmi koncert patriotyczny zorganizowany przez Marzenę Machałek, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. O godz. 18 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się gala niepodległości.
Trudno było nie zauważyć akcentów wyborczych. Sztab Marcina Zawiły z racji przypadających dziś imienin swojego lidera częstował mieszkańców rogalikami „marcińskimi”. Z kolei posłanka Marzena Machałek – jak w roku ubiegłym – rozdawała biało-czerwone chorągiewki. Parada niepodległości przeszła ulicami już wyborczo przystrojonymi.