W szkole przy Al. Jana Pawła II można oglądać „Wrześniowe plakaty” z motywem przewodnim jelenia, których w historii Września Jeleniogórskiego nie brakowało, w Książnicy Karkonoskiej prezentowana jest wystawa pod hasłem „one day photo z jeleniem” (jeden dzień z jeleniem), a główne prace wystawione są w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Długiej 1.
W BWA możemy obejrzeć spektrum technik sztuki współczesnej: od fotografii poprzez film, rzeźbę, obiekty, instalację, malarstwo, po performance i design. Dzieła są autorstwem 12. zaproszonych artystów z całej Polski. Są są to: Agnieszka Bar, Natalia Bażowska, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Magdalena Kuźniarz, Mariusz Mielęcki, Józef Robakowski, Monika Stolarska, Seweryn Swacha, Stach Szumski, Zbigniew Szumski, Bogumiła Twardowska-Rogacewicz, Przemysław Truściński.
- Tytuł „Krajobraz z jeleniem” budzi określone skojarzenia. W potocznej polszczyźnie kojarzy się to z kiczem, ale chcę zwrócić uwagę na termin krajobraz. Wystawa oczywiście odnosi się do Jeleniej Góry, ale też do krajobrazu kulturowego – mówiła Magda Ujma, kuratorka wystawy. - W mitach założycielskich miast bardzo często występuje jeleń i wiąże się to z bardzo starą symboliką tego zwierzęcia, która mówi, że jeleń jest posłannikiem i pośrednikiem między światem nadprzyrodzonym a światem ludzi, światem natury a światem kultury, ale też przynosi ludziom wyroki boskie – dodała M. Ujma.
- Jeleń może też symbolizować granicę między światem dzikiej przyrody a światem cywilizacji, czego Jelenia Góra doświadcza granicząc z Karkonoskim Parkiem Narodowym, co oczywiście daje wiele satysfakcji, ale i problemów – tłumaczyła Magda Ujma.
Współkuratorka wystawy - Janina Hobgarska, zaprosiła jednocześnie do BWA na 27 października (godz. 16:30), kiedy to odbędzie się spotkanie z prof. Anną Markowską pt. "Rozmowa o gustach".