Chyba najbardziej znany symbol związków dawnego Hirschbergu z miastami Hanzy znajduje się w Rynku. To posąg Neptuna wieńczący dawną studnię miejską. Płaskorzeźba statku znajduje się też nad wejściem do domu towarowego przy ul. 1 Maja. Jednak to nie wszystko. Pani Irena odnalazła inne morskie symbole.
– To dekoracja ambony w kościele pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego, która przedstawia Jonasza z Wielorybem. W ołtarzu głównym herb fundatora ołtarza proboszcza Jana Panka przedstawia okręt z trzema żaglami. Fresk w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa nad prezbiterium przedstawia Arkę Noego. Chrzcielnica w tej świątyni zawiera płaskorzeźby przedstawiające przejście Żydów przez Morze Czerwone i Arkę Noego.
Dodajmy do tego płaskorzeźbę statku widniejącą na replice kamienicy von Fuchsów na dziedzińcu Muzeum Karkonoskiego. Oryginał został bezpowrotnie zniszczony podczas rekonstrukcji zabudowy placu Ratuszowego w latach 60. XX wieku.
Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza zwyciężczynię do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.
Co tydzień – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.