Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11041
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szewach Weiss przyciągnął tłumy

Wtorek, 12 września 2017, 8:09
Aktualizacja: Środa, 13 września 2017, 7:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Szewach Weiss przyciągnął tłumy
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (11.09) gościem Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze był znany izraelski polityk, były ambasador Izraela w Polsce, ale również autor wielu publikacji – Szewach Weiss. – Wizyta pana profesora to dla nas wielki zaszczyt – podkreśliła Danuta Sawicz, dyrektor jeleniogórskiej biblioteki.

Szewach Weiss to izraelski polityk, profesor nauk politycznych, poseł do Knesetu w latach 1981-1999 i jego przewodniczący, ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego – Prezydent Andrzej Duda wręczył to odznaczenie w czasie wizyty w ojczyźnie byłego ambasadora, co było wydarzeniem bez precedensu.

Dzięki współpracy JCiER „Książnica Karkonoska” z Fundacją ROJT, która zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego, udało się zaprosić Szewacha Weissa do Jeleniej Góry. Zainteresowanie spotkaniem było bardzo duże – sala konferencyjna była przepełniona, a pracownicy biblioteki przygotowali też dodatkową salę, gdzie można było słuchać wystąpień gościa z Izraela.

Zanim Szewach Weiss porozmawiał z jeleniogórzanami, odbyła się konferencja prasowa, podczas której polityk odpowiedział na kilka pytań. Poruszono m.in. kwestię obecnej sytuacji w Polsce, której w żadnym wypadku nie chce porównywać do czasów, gdy zamordowano Icchaka Rabina. - Napisałem książkę o śmierci Rabina i atmosferze, która doprowadziła do tej śmierci – to jest w ogóle nie do porównania. To była kontynuacja bardzo głębokiego historycznego, ideologicznego i religijnego napięcia w społeczeństwie izraelskim – wspomina Szewach Weiss, który uczestniczył w rozmowach pokojowych pomiędzy Icchakiem Rabinem a Jasirem Arafatem. - W Izraelu ludzie interesują się stosunkami politycznymi z Polską jako krajem, nie jako rządem – dodał zaznaczając, że stosunki na szczeblu rządowym są nadal na bardzo wysokim poziomie. Polityk z klasą odmówił oceniania szefa polskiej dyplomacji – Witolda Waszczykowskiego tłumacząc, że dyplomata nie ocenia drugiego dyplomaty. Mówił też o bardzo dobrych relacjach ze wszystkimi prezydentami Polski – od Lecha Wałęsy przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego po Andrzeja Dudę, którego poznał jeszcze, gdy obecny prezydent był ministrem w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

Była też mowa o konflikcie z Palestyną. - W Izraelu rządzi prawica już czwartą kadencję – koalicja jest prawicowo-religijna. Teraz nie ma szansy stworzenia państwa Palestyny, bo jest wielki bałagan na Bliskim Wschodzie, ale moja partia popiera stworzenie państwa arabskiego (ugrupowania Weissa jest w opozycji).

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Jeleniej Górze. Ja już się tutaj kręciłem w 1946 roku – wspomina Szewach Weiss, który na zakończenie odniósł się także do żądania reparacji wojennych ze strony polskich polityków. - Niemcy mają głęboki interes, aby stosunki polsko-niemieckie były na dobrym, wysokim poziomie, ponieważ Polska jest ważna dla zachodu, dla niemieckiej gospodarki. Poza tym Angela Merkel przeważnie prowadzi ostrożną politykę. Czy praktycznie to jest możliwe? Instynktownie powiem, że to trudna sprawa, bo jednak 70 lat ma znaczenie. Gdy minęło 50 lat, uważano, że m.in. Jelenia Góra, czyli Hirschberg – tak nazywał się mój dziadek – jest takim odszkodowaniem. Polska straciła Borysław (obecnie należący do Ukrainy) i zdobyła Jelenią Górę. Odpowiem jak Żyd – nie ma takiej sumy i żadne państwo nie będzie miało takiej sumy, żeby zapłacić odszkodowania Polakom i Żydom. Tysiąc lat cały naród musi pracować, żeby oddać to odszkodowanie, ale wtedy też to jest nic, bo życie jednego człowieka jaką wartość ma... - odpowiedział Szewach Weiss, który następnie udał się do sali konferencyjnej na spotkanie z jeleniogórzanami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
612
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group