Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 6537
Zalogowanych: 37
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Szkło i obraz w duecie

Sobota, 13 marca 2010, 8:30
Aktualizacja: 8:30
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Szkło i obraz w duecie
Fot. Karolina
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Wczoraj w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów otwarto niecodzienną wystawę duetu profesorskiego pt. „Szkło” i „Nieprawdopodobne Figury Geometryczne”. Szklane formy Małgorzaty Dajewskiej oraz malarstwo Piotra Błażejewskiego mają ze sobą wiele wspólnego i doskonale się nawzajem uzupełniają.

W Szklarskiej Porębie od lat organizowane są liczne plenery i pokazy. Profesor Błażejewski zaproponował Małgorzacie Dajewskiej, która notabene była jego uczennicą, zorganizowanie ich wspólnej wystawy. Wydarzenie to miało się odbyć już w lipcu ubiegłego roku, ale przesunęło się o kilka miesięcy. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W międzyczasie artyści zrealizowali kilka dodatkowych prac, które zwiedzający mogli już obejrzeć podczas wczorajszego wernisażu.

Do tej pory Dajewska i Błażejewski nigdy ze sobą nie współpracowali, spotykali się tylko na gruncie towarzyskim. – Przy instalacji tej wystawy odkryliśmy, że mamy bardzo podobne warsztatowe podejście do przestrzeni geometrycznej – potwierdzają oboje. Okazało się, że mimo różnej formy szkło i malarstwo doskonale ze sobą współgrają. Artyści zapowiedzieli, że wystawa u Hauptmannów jest początkiem ich dalszej współpracy. Wraz z profesorami przyjechało kilkoro studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wyjątkowe krajobrazy Karkonoszy od dawna przyciągają rzesze artystów. W mieście pod Szrenicą tworzone były prawdziwe kolonie artystyczne. Tym razem to uczniowie przyciągnęli swoich nauczycieli do tego miejsca. Emilian Goś jest studentem profesora Błażejewskiego, uczestniczył już w czterech otwartych plenerach w Szklarskiej Porębie. Tego typu wydarzenia owocują wspólnymi wystawami wszystkich uczestników w tutejszym muzeum. Praca dyplomowa pana Gosia będzie poświęcona kolonii artystycznej z terenów Karkonoszy.

Małgorzata Dajewska od lat współpracuje z małżeństem Łubkowskich, właścicielami Leśnej Huty. Technika obróbki szkła przez artystkę różni się od miejscowych zwyczajów, dlatego cieszy się, że może tutaj pokazać coś odmiennego. – Przetwarzam przeżycie na znak przestrzenny – tłumaczy Dajewska. Pani profesor wcześniej używała głównie szkła bezbarwnego, obecnie ogarnęło ją „kolorowe szaleństwo”, co wyraźnie widać w jej pracach. Artystka wyraża także chęć powrotu do szkła bardziej przejrzystego. – Szukam nowych sposobów wypowiedzi plastycznej – mówi.

Piotr Błażejewski zaprezentował się w malarstwie z cyklu „Nieprawdopodobne Figury Geometryczne”. – Na tej wystawie jest wiele moich najnowszych prac, nawet już z 2010 r. – poinformował artysta. Wszystkie ekspozycje tworzą pewną historię zawartą w obrazach i szkle. Każdy zwiedzający powinien ją pojąć poprzez swoją własną wrażliwość, a nie zrozumieć czy odbierać dosłownie. Profesorski duet łączy wspólny sposób myślenia o przestrzeni, która może wyrazić wszystko, nawet tak mroczne uczucie jak wściekłość.

Trzy lata temu władze Szklarskiej Poręby podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. – Jest to chyba pierwsza w Polsce tego typu umowa, zawarta pomiędzy samorządem a państwową uczelnią – podkreślał dr Przemysław Wiater. Dzięki temu porozumieniu studenci przyjeżdżają na plenery do Szklarskiej Poręby, podczas których tworzą, organizują wystawy i najczęściej zostawiają tu swoje prace. W ciągu roku odbywa się kilkanaście tego typu imprez, dlatego w miejscowym muzeum, jak i w innych miejscach ciągle coś się dzieje, a zwiedzający mają co oglądać. Wystawa poświęcona szkłu oraz malarstwu będzie dostępna do 10 kwietnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
366
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group