reklamy
Reklama
Czwartek, 11 czerwca
11°C Jelenia Góra
reklamy

Szkoła do zamknięcia?

Audio

Czytaj na głos

Autor: WAC 2 min czytania

Już po raz trzeci Urząd Gminy w Podgórzynie będzie próbował zlikwidować Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Sosnówce.

Podczas najbliższej, zaplanowanej na 30 listopada sesji Rady Gminy, radni wśród innych tematów będą rozpatrywać uchwałę intencyjną mającą rozpocząć proces zamknięcia placówki oświatowej. Mówi ona o likwidacji Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sosnówce z dniem 31 sierpnia 2023 roku. Uczniom likwidowanej szkoły Gmina zapewni możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie oraz bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do tej szkoły.

Poprzednie dwa podejścia podejmowane przez samorząd Podgórzyna do zamknięcia szkoły w Sosnówce miały miejsce w 2019 i 2020 roku. W obu tych przypadkach dalszy byt szkoły został jednak przedłużony, a wpływ na to miały gorące protesty mieszkańców wsi. W 2020 roku przybrały one nawet formę strajku okupacyjnego prowadzonego przez rodziców uczniów w szkole.

Jak tłumaczy zastępca wójta Tomasz Szewczyk - przyczyny, dla których Gmina chce zamknięcia szkoły w Sosnówce są głównie natury ekonomicznej.

Nie stać nas na utrzymywanie czterech szkół podstawowych - mówi T. Szewczyk. - Dla przykładu: w bardziej ludnej od nas gminie Mysłakowice system szkolny redukowany jest do dwóch placówek. Musimy też dbać o standard kształcenia, a ten dzieci będą miały zdecydowanie lepszy w nowej szkole w Podgórzynie niż w obiekcie w Sosnówce. Szczegółowe przesłanki naszej decyzji przedstawimy na posiedzeniu komisji oświaty Rady Gminy.

Jak zapowiada przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej Robert Plewa, w przypadku gdy radni przegłosują uchwałę wyrażającą zamiar jej likwidacji należy się spodziewać kolejnych protestów.

Jesteśmy zażenowani tą sytuacją. Zwłaszcza, że dwa lata temu pan wójt Mirosław Kalata deklarował, że nie będzie już podejmował prób zamknięcia naszej szkoły – mówi R. Plewa. - Oczywiście będziemy o nią walczyć, bo poza Ochotniczą Strażą Pożarną jest jedyną instytucją jaka pozostała w Sosnówce. Jej roli dla naszej społeczności nie sposób przecenić. Moim zdaniem nie ma żadnej racjonalnej przyczyny, dla której nasza podstawówka miałaby zostać zamknięta. Mimo ciężkich czasów bardzo dobrze sobie ona radzi. Mimo szykan ze strony Gminy uczniów nie ubywa i obecnie uczy się w niej ponad siedemdziesiąt dzieci.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na stolarni/ produkcja Szukamy do pracy na produkcję leżaków i tartak Wojcieszyce Więcej informacji udzielę telefonicznie Wymiana piecy, kotłów gazowych, montaż instalacji, serwis NOWOCZESNE OGRZEWANIE BEZ KOMPROMISÓW Profesjonalna wymiana kotłów i pieców gazowych | Montaż | Serwis Już od 24 lat pomagamy naszym klientom t… Zatrudnimy Koordynatora projektów Euroregion Nysa zatrudni osobę na stanowisku Koordynatora/ki projektów do obsługi projektów/wnioskodawców niemieckich w Programie Interreg Fundusz Ma… Elektryk / Elektromechanik „Rauschert” Sp.z o.o. Sp.k. z siedzibą w Mysłakowicach jest firmą z kapitałem niemieckim o długoletniej tradycji w produkcji ceramiki technicznej. Pr… Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka