Koncert "Piękna nasza Polska cała" był okazją do uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. To właśnie utwory o charakterze patriotycznym znalazły się w repertuarze dzieci i młodzieży tworzących chóry: Złote Nutki, Dziesiąteczki oraz Czerniczanki. Można było usłyszeć, ale i śpiewać razem z wykonawcami, m.in. "Niepodległość", "Ojczyzna", "Przybyli ułani pod okienko", "Maszerują strzelcy", "Idzie żołnierz", "Pierwsza kadrowa", "Ułani, Ułani", "O, mój rozmarynie", "Białe róże", "Rota" i "Żeby Polska była Polską".
- Gdybym miał pomyśleć, gdzie chciałbym się znaleźć 100 lat temu, na pewno byłby to Kraków, gdzie 29 października Kraków tańczył, śpiewał, bo dzień wcześniej powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która przejęła władzę od Austriaków. Kraków już był stolicą Polski - mówił Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 10. - Łączy nas śpiew, stąd pomysł na dzisiejszą galę. Śpiew integruje - kiedy idzie pielgrzymka to śpiewa, kolumna pogrzebowa śpiewa, na urodzinach śpiewamy sto lat - dzisiaj nam nie wypada, ale śpiewamy pieśni przy różnych okazjach. Po 1945 roku 11 listopada był obchodzony w domach, ale znowu przy śpiewie - dodał M. Kokotowski.
- Dzieci z wielkim zaangażowaniem pokazały, że pięknie śpiewają. Są świetne - powiedziała Anna Skóra, śpiewaczka i nauczycielka w SP 2, SP 10 i w szkole w Czernicy. - To wyjątkowa chwila, aby zobaczyć wszystkie te dzieci razem. Chcieliśmy się zintegrować tak, jak Polacy integrowali się w trudnych chwilach - dodała nauczycielka, która poprowadziła koncert wraz z Joanna Moryc.
Koncert został urozmaicony występami tanecznymi uczniów "Dwójki" przygotowanych przez Grzegorza Gigiela - był Polonez i Krakowiak. Uczestnicy zostali nagrodzeni przez widownię owacją na stojąco, a dyrektorzy trzech placówek dziękowali wszystkim za zaangażowanie i piękny występ.