Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11210
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Te syropy mogą dzieciom szkodzić

Piątek, 15 lutego 2019, 8:07
Aktualizacja: Sobota, 16 lutego 2019, 9:18
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie serie kilku znanych syropów dla dzieci. To m.in.: Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen, które stosuje się przy leczeniu przeziębienia. Decyzje dotyczące wstrzymania produktów w obrocie mają rygor natychmiastowej wykonalności. Substancją czynną tychże leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

Jeżeli macie te leki w swojej apteczce to koniecznie je usuńcie. Chodzi dokładnie o: Eurespal 80 mg - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny w państwie eksportu: Les Laboratoires Servier, Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Polfarmex S.A., Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie podmiot odpowiedzialny Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A, Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena, Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A, Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Medana Pharma S.A, Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o., Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. czy Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Decyzja o wstrzymaniu produktu leczniczego w obrocie wydawane są jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań pojawią się podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. Organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają wtedy odpowiednie decyzje. Wymienione syropy działają wykrztuśnie w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Substancją czynną leków jest fenspiryd, który w obliczu najnowszych badań nieklinicznych został uznany za niekorzystnie wpływający na zdrowie.

GIF informuje, że wystąpiono także z wnioskiem o wszczęcie procedury unijnej w celu ponownej weryfikacji korzyści i ryzyka płynących z zażywania fenspirydu. Niewykluczone, że lista wstrzymanych w obrocie preparatów zawierające fenspiryd powiększy się.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
14%
Złości
25
86%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group