Poniżej przedstawiamy jego treść z zachowaniem pisowni oryginału.
Pan Mirosław Drzewiecki
Ministerstwo Sportu i Turystyki
ul. Senatorska 14
00-082 Warszawa
Od pewnego czasu miło jest nam obserwować działania Ministerstwa w zakresie poprawy bazy i warunków rozwoju kultury fizycznej i sportu w naszym kraju:
- działania na rzecz ME 2012,
- budowa boisk Orlik,
- co chwilę słyszy się o budowie nowych obiektów sportowych.
Widać pewną koncepcyjność działania wytyczoną przez Pana Urząd. Powyższe inicjatywy powstają na rzecz naszego społeczeństwa z naszych pieniędzy, stąd nasz niepokój i troska związana z tym trendem.
Chcielibyśmy nawiązać do problemu bazy sportowej, która jest własnością Skarbu Państwa, lecz jej przeznaczenie wydaje się bardzo niepewne. Dotyczy to obiektów sportowych należących kiedyś do jednostek wojskowych, a obecnie, po ich rozwiązaniu, będących w posiadaniu przez Agencje Mienia Wojskowego, których głównym celem jest ich sprzedaż. Często takie tereny stoją obecnie bezużytecznie, a korzystanie z nich uniemożliwiają Agencje, stawiając przed potencjalnymi użytkownikami (klubami sportowymi) ogromne ceny lub zaporowe ceny umożliwiające wykupienie tych terenów.
Taki obiekt, tzn. stadion sportowy z 2 boiskami piłkarskimi, boiskiem do piłki ręcznej, bieżnią LA i kortem oraz zapleczem socjalnym znajduje się w Jeleniej Górze. Obiekt został wzniesiony w dużej mierze społecznie przez stacjonującą jednostkę wojskową, która kilka lat temu została rozwiązana. W 2005 roku, gdy stadion był dzierżawiony przez młodzieżowy klub, został on nazwany im. Włodzimierza Lubańskiego. Uroczystość odbyła się w obecności włodarzy miasta i patrona, co zostało uwiecznione na fotografii. Wszystko wówczas wskazywało, że obiekt będzie służył mieszkańcom naszego miasta. Obecnie stadion stoi pusty a na jego bramie znajduje się złowieszczy napis (patrz foto).
Obiekt znajduje się po sąsiedzku ze szkoła gimnazjalną prowadzącą zajęcia sportowe w klasach o poszerzonym programie wychowania fizycznego w lekkoatletyce oraz Wyższą Szkoła Zawodową Kolegium Karkonoskim, która posiada kierunki licencjackie z wychowania fizycznego. Wymienione placówki nie posiadają odpowiedniej bazy sportowej.
W Jeleniej Górze działa 5 klubów piłkarskich, które prowadzą szkolenie z 20 grupami dziecięco-młodzieżowymi w różnych kategoriach wiekowych. Na dzień dzisiejszy, w Jeleniej Górze tylko 2 boiska posiadają licencję dopuszczającą do udziału w zawodach piłkarskich. Dziwi więc postawa władz miasta, które nie przejawiają większej inicjatywy w pozyskaniu w/w obiektu i nic nie robią z narastającym problem braku bazy piłkarskiej w naszym mieście.
Takie postępowanie może spowodować utratę powyższego terenu na rzecz prywatnego inwestora, którego celem nie będzie krzewienie kultury fizycznej, lecz działalność komercyjna.
Na przykładzie budowy Orlika widać, że władze samorządowe włączają się we wszelkie pomysły, które są wspierane przez Państwo, natomiast nie przejawiają własnej inicjatywy. Miasto potrafiło wspomóc projekt rządowy i wspomogło wybudowanie pięknego boiska, lecz nic nie robi, żeby uchronić inny obiekt, który powstał z inicjatywy społecznej w latach 60-tych.
Bardzo liczymy na zainteresowanie się powyższym problemem i zdopingowanie samorządowców do energicznego działania, którego profil jest obecnie kreowany przez Pański Urząd.
W imieniu rodziców młodych zawodników
Do wiadomości:
- Marcin Zawiła, Poseł RP
- Jerzy Pokój, Radny Sejmiku Woj. Dolnośląskiego