Wczoraj (28 kwietnia) w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie informacyjno - konsultacyjne dotyczące aktualizacji „Tez Karkonoskich”, opracowanych w 2015 r. pod egidą Towarzystwa Karkonoskiego w formie zarysu strategii zrównoważonego rozwoju regionu karkonoskiego.
Spotkanie było poświęcone omówieniu potrzeby powstania oraz zakresu i pierwszych wyników prac, podjętych przez Towarzystwo Karkonoskie i jeleniogórski Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich nad ww. opracowaniem. Ma ono poza syntetycznie ujętą diagnozą istniejącego stanu naszego regionu, być wskazaniem głównych tendencji w jego rozwoju na przestrzeni ostatnich 15 lat. Zawierać także rekomendacje zmian dla gminnych strategii rozwoju i strategii ponadlokalnej dla regionu. Według planów prace nad zaktualizowanymi „Tezami Karkonoskimi” zakończą się do końca bieżącego roku, w ścisłej współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego z Wrocławia, w którym opracowuje się obecnie „Rekomendacje dla Górskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
Zależy nam bardzo, by nowe „Tezy Karkonoskie” powstały przy szerokim współudziale przedstawicieli samorządów, ważniejszych instytucji i organizacji pozarządowych – mówi prezes Towarzystwa Karkonoskiego Janusz Korzeń. - Chcielibyśmy, aby można było w nich nakreślić założenia dla rozwoju naszego regionu w kompleksowym, dalekosiężnym ujęciu. Chcemy w nich zawrzeć też szeroką diagnozę spraw, które nas dotyczą. Począwszy od kwestii przyrodniczo - środowiskowych, przez tematy związane z zagospodarowaniem przestrzennym, społeczno – gospodarcze, aż po instytucjonalne.