Jak mówi Janusz Korzeń - Prezes TK - wynika to z potrzeby wypracowania spójnej polityki rozwoju dla subregionu jeleniogórskiego, a zwłaszcza dla jego rdzenia, jakim jest jeleniogórski zespół osadniczy, obejmujący miasto Jelenią Górę i powiat karkonoski.
Pierwsze opracowania pojawiły się w 1958 r. i były zwane „Tezami Jeleniogórskimi”. Mimo upływu 60. lat, Tezy te wciąż jawią się jako wyjątkowy przykład zaangażowania jeleniogórskiej społeczności w rozwiązywanie wspólnie odczuwanych problemów oraz w przyszłościowy rozwój wspólnie zamieszkiwanego regionu.
Towarzystwo Karkonoskie, działając w ramach swoich obowiązków statutowych podjęło we współpracy z Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich w Jeleniej Górze prace nad aktualizacją Tez Karkonoskich z 2015 r. Będą one opracowane w bliskiej współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu, który opracowuje Rekomendacje dla Górskiego Obszaru Funkcjonalnego, tj. dla całego pasma Sudetów.
W intencjach TK i TUP zaktualizowane Tezy Karkonoskie mają mieć także charakter rekomendacji, które mogą być pomocne w opracowaniu nowych strategii rozwoju dla gmin podkarkonoskich i albo aktualizacji studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, albo nowych, tzw. planów ogólnych. Inicjatorzy ww. prac zakładają ich prowadzenie w ścisłej współpracy z samorządami i NGO’-ami.