Poniedziałek, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Piotra
Czytających: 9623
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Toksyczne echo dopalaczy! Narkotyki nowej generacji

Czwartek, 3 lutego 2011, 7:58
Aktualizacja: Piątek, 4 lutego 2011, 8:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Toksyczne echo dopalaczy! Narkotyki nowej generacji
Fot. Angela
Mimo zamknięcia punków sprzedaży dopalaczy (zawierających „twarde” substancje odurzające), dzieci i młodzież w dalszym ciągu je biorą, bo kupują je w internecie. O zjawisku rozmawiano wczoraj na spotkaniu dyrekcji szkół w jeleniogórskim sanepidzie.

Spotkanie dotyczące „dopalaczy” zorganizowała w swojej siedzibie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jeleniej Górze. Uczestniczyło w nim dwudziestu dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Jeleniej Góry i regionu.

– Celem spotkania było przedstawienie pierwszych wyników badań pobranych 17 tysięcy próbek dopalaczy, które zostały przebadane podczas ogólnopolskiej akcji. Okazuje się, że znajduje się w nich 81 różnych substancji zbadanych i około 20 niezidentyfikowanych. W każdej próbce wykryto po 5 – 6 substancji niedozwolonych, twardych narkotyków. Tylko w październiku minionego roku z ciężkimi zatruciami dopalaczami do szpitali trafiło 250 osób. W momencie, kiedy nie wiadomo jaką substancję zażyli, bardzo trudne jest leczenie i terapia – mówi Ewa Czyżewska, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Prawie połowa osób zatrutych to dzieci i młodzież między 10 a 20 rokiem życia. Z tego „doświadczenia” wyszli niemal cudem. Chcemy tę wiedzę przekazać dyrektorom i nauczycielom, by mogli działać profilaktycznie w swoich szkołach i przekazywać tę wiedzę rodzicom. Każdy z uczestników otrzymał płytę z najważniejszymi informacjami, w tym z danymi epidemiologicznymi, skutkami zdrowotnymi, składem dopalaczy itp. – dodała dyrektor E. Czyżewska.

O dopalaczach mówiła również Żaneta Leśniak, szefowa Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Jeleniej Górze. Jej zdaniem, liczba osób sięgających po narkotyki i dopalacze z każdym rokiem wzrasta.

– To jest stary problem. Dopalacze to bowiem nic innego, jak narkotyki zwane narkotykami nowej generacji. Każdy sygnał, który świadczy o tym, że dziecko inaczej funkcjonuje i zachowuje się, może oznaczać, że ma kontakt z takimi substancjami. Te zmiany są jednak bardzo podobne do okresu dojrzewania. Dlatego najprostszym sposobem dla rodzica jest kontakt ze specjalistą, który potwierdzi lub wykluczy diagnozę. Czasami wystarczy rozmowa, z której jesteśmy w stanie wywnioskować czy dziecko bierze narkotyki lub dopalacze, czy nie – usłyszeliśmy.

Jak pokazuje doświadczenie mimo zamknięcia punków sprzedaży dopalaczy, dzieci i młodzież w dalszym ciągu je biorą, bo kupują je w internecie. Podobnie jest z narkotykami, które są dostępne powszechnie, choć nielegalne. Nie wolno zapominać, że osoby, które sięgają po dopalacze, sięgają też po narkotyki i alkohol.
W naszym ośrodku mamy trzy grupy dzieci i młodzieży, którzy zostali przyłapani na pierwszym kontakcie z dopalaczami i narkotykami: na ich zażywaniu lub posiadaniu. Każda z grup ma po 12 osób. Najmłodsi uczestnicy tych zajęć mają po 12 – 13 lat – powiedziała Żaneta Leśniak.

Wkrótce odbędzie się drugie takie spotkanie z dyrekcjami kolejnych placówek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
92
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
38%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
21%
Różnie, to zależy od pory dnia
26%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
 
Inne wydarzenia
Młokos nie dał na trasie weteranom żadnych szans
 
Aktualności
Miał tu mieszkać prezydent – pałac w Barcinku
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group