Sobota, 13 czerwca
18°C Jelenia Góra
reklamy

Tropami historii...

Audio

Czytaj na głos

Autor: Przemek Kaczałko 1 min czytania

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zainaugurowano projekt pn. "Tropami historii", który ma przybliżyć uczestnikom ludzi i miejsca związane z historią największego miasta Kotliny Jeleniogórskiej.

reklamy

Inauguracją projektu był wykład Stanisława Firszta pt. "Znane/Nieznane. Opowieści jeleniogórskie”. Kolejnym elementem był wykład Ivo Łaborewicza z Archiwum Państwowego. Prowadzący spotkania opowiadali o trzech elementach: 1) ludzie i ich śladyrn2) budowle, obiekty, założenia parkowern3) rzeki, mosty, wiadukty.

W obrębie tych trzech grup tematycznych panowie opowiadali co szczególnego jest w Jeleniej Górze. Co trzeba chronić, wspierać, znać - powiedziała Janina Hobgarska, inicjatorka projektu.

Podczas wykładu Stanisław Firszt opowiadał m.in. o cieplickim rzeźbiarzu Cirillo dell' Antonio, dyrektorze miejskim - Johann Christoph Schönau, twórcy Muzeum Karkonoskiego - Hugo Seydelu, czy też jeden z najwybitniejszych dowódców pruskich doby wojen z Napoleonem - Hans Ernst von Zieten.

Każdy powinien znać miejsce, w którym mieszka. Mało jest lekcji o regionalizmie - podkreślił Stanisław Firszt.

Do projektu zaproszono uczniów Szkoły Podstawowej Nr 8, Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych (klasa fotograficzna), a także grupę fotograficzną Uniwersytetu III Wieku. Po wykładach wyklarowała się grupa, która chce dalej uczestniczyć w projekcie, który w planach ma wycieczki fotograficzne w miejsca, które opisywali prowadzący wykłady.

Wycieczki poprowadzą: Marcin Masiewicz – absolwent Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii, nauczyciel przedmiotu pracownia fotografii w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, Janina Hobgarska – absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Warszawie, członkini ZPAF, Tomasz Mielech – instruktor fotografii JCK w Jeleniej Górze, prowadzący galerię Korytarz, kierownik Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii, członek ZPAFrnBeata Chłopeniuk- absolwentka Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii, kandydatka ZPAFrnJanusz Jaremen – absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie, instruktor fotografii w JCK, kandydat ZPAFII.

Wycieczki będą się odbywać od czerwca do września 2021 r., a ich efektem będzie wystawa zdjęć w Muzeum Karkonoskim oraz stosowny katalog.

To wszystko przyczyni się do lepszego poznania Jeleniej Góry - zapewnia J. Hobgarska.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Mieszkanie biuro-Plac Wyszyńskiego Do wynajęcia mieszkanie ( w systemie okazjonalnym)przy PL.Wyszynskiego ,70 m ,II piętro,3 pokoje,winda,możliwość wynajęcia miejsca garażowego w parki… Programista/Programistka Dołącz do WINS i twórz z nami oprogramowanie SaaS, które realnie zmienia sposób pracy tysięcy przedsiębiorców i biur rachunkowych w Polsce. To w pełn… Tester/Testerka oprogramowania Pasjonują Cię nowe technologie i chcesz realnie wpływać na jakość wewnętrznych produktów? Zapraszamy do naszego zespołu! Oferujemy wysokie zarobki o… Doradca / Doradczyni ds. sprzedaży samochodów Ultima Auto dealer ŠKODA, KIA, ISUZU, MG, OMODA, JAECOO w Jeleniej Górze zatrudni pracowników do działu sprzedaży samochodów. Twój zakres obowiązk… Kosmetyczka/Kosmetolog Do naszego nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się salonu kosmetycznego poszukujemy osoby z pasją do pielęgnacji skóry, estetyki oraz pracy z kl… Firma Dekarska DACHY Firma z wieloletnim doświadczeniem wykona wszelkiego rodzaju usługi dekarskie Dachówka blachodachówka Gont Papa Rynny Obróbki - drobne naprawy … Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka