Co miesiąc losowana jest jedna nagroda główna (samochód), a dwa razy w każdym miesiącu nagrody dodatkowe (np. laptopy i tablety). Zgłoszenia do loterii przyjmowane są do 30.09.2016 r. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł z branży premiowanej oraz zarejestrować go na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl. Wśród osób, które zarejestrują paragon losowane będą nagrody - laptopy i tablety, raz w miesiącu samochód osobowy marki Opel Astra, a raz na kwartał - nagroda specjalna - samochód osobowy marki Opel Insygnia.
Pierwszą branżą premiowaną, wybraną na czas od 1 października do 31 grudnia 2015, było fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Kolejną (do 31 marca 2016) praktyki lekarskie i dentystyczne. Obecnie branże premiowane obejmą sprzedaż towarów i usług związanych z naprawą i konserwacją samochodów osobowych, a ostatnią będą restauracje i inne placówki gastronomiczne.
Należy pamiętać, o zachowaniu oryginałów zgłoszonych do loterii paragonów ponieważ będą one potrzebne do odbioru wygranych nagród. W loterii można zgłosić dowolną liczbę paragonów fiskalnych, ale muszą być one zgłoszone w miesiącu zakupu.
- Loteria ma uświadomić Polakom, że mają duży wpływ na kształtowanie uczciwego obrotu gospodarczego, a biorąc paragony wspierają uczciwych przedsiębiorców i równą konkurencję między nimi. Branie i wydawanie paragonów przekłada się wprost na stan naszego wspólnego budżetu, czyli finansowanie szkół, szpitali, kolei czy dróg. Jeśli te wartości są bliskie przedsiębiorcom, mogą zadeklarować swoje wsparcie i dołączyć do akcji Ministerstwa Finansów – mówi Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy Ministra Finansów.
Każdy podmiot, który zadeklaruje poparcie dla idei przyświecających loterii może dołączyć do akcji. Wystarczy pobrać materiały Narodowej Loterii Paragonowej ze strony internetowej i wykorzystać je w swojej placówce. Szczegóły akcji dostępne są na stronie: https://loteriaparagonowa.gov.pl/edukacja/popieraja-nas