Jelenia Góra: Trwają prace przy magistrali na Wolności
Autor: MJr
- Nowa magistrala jest robiona na wypadek konieczności czasowego zasilania miasta z innego ujęcia wody w Grabarowie - wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy spółki Wodnik, na zlecenie której prace wykonuje firma Sanet.
- Do dziś nie wiemy, czy i kiedy Wody Polskie zamierzają spuścić wodę z Sosnówki, by zbiornik ten uszczelnić. Nie otrzymaliśmy w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi, musimy więc być gotowi i na taką okoliczność - dodaje rzecznik.
Niektórzy kierowcy narzekali przez pół roku, ale nową magistralę wodną pod fragmentem ulicy Wolności w Jeleniej Górze trzeba było zrobić, albowiem inwestycja powstała z myślą o przyszłości i możliwym awaryjnym uruchomieniu zasilania miasta w wodę.
Wszystkie roboty ziemne wykonywane są zgodnie z "Wieloletnim plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń
kanalizacyjnych na lata 2021-2025 dla Miasta Jelenia Góra". Obecnie trwają jeszcze w ciągu ulicy Wolności na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Wyspiańskiego. Prace (na całym odcinku) są już na ukończeniu, a na zlecenie Wodnika wykonuje je jeleniogórska firma Sanet.
Doszło 300 metrów gazociągu
- W międzyczasie doszło położenie ok. 300 metrów nowej sieci gazowej i przyłączenie do niej 11 budynków. To wydłużyło prace, które powinny zakończyć się w sierpniu - mówi Bartosz Kaszewski, kierownik budowy.
Prace na odcinku od okolic dawnej "skarbówki" do ul. Żeromskiego zostaną zakończone w czerwcu, natomiast prace drogowe na odcinku od ul. Żeromskiego do al. Wojska Polskiego jeszcze potrawają ok. trzech miesięcy.
- Staramy się, aby ten czas skrócić do dwóch miesięcy - mówi kierownik budowy.
Rezerwowe zasilanie dla miasta
Głównym celem tej dużej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa dostaw wody dla mieszkańców Jeleniej Góry. Chodzi o możliwość
bezproblemowego zaopatrywania miasta w wodę, jeśli jedno z dwóch głównych źródeł będzie musiało być czasowo wyłączone (z różnych powodów np. jakiejś awarii).
Obecnie miasto zaopatrywane jest w wodę z ujęcia wody powierzchniowej i podziemnej „Grabarów” (ok. 47% dostaw wody), ujęcia wody powierzchniowej na Zbiorniku „Sosnówka” (ok. 49%). Pozostałe dwa ujęcia, czyli „Leśniczówka” i „Kamienna Wieża” to łącznie tylko ok. 4% koniecznych dostaw wody.