Jedną z atrakcji była prelekcja multimedialna Zbigniewa Kulika, dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu pod tytułem „Nocne wędrówki po Karkonoszach”. Jego słuchacze siedząc w miejscu zwiedzili nasze góry wzdłuż i wszerz łącznie z wieloma zabytkami, jakie możemy zobaczyć w powiecie jeleniogórskim.
Podróż rozpoczęła się od pałaców w gminie Mysłakowice. Wiele z nich w ostatnim czasie zostało odrestaurowanych i cieszą oko zarówno tubylców, jak i przyjezdnych. Pokazano też: Karpacz, Szklarską Porębę, Jagniątków i Michałowice.
Ogromne wrażenia robiły zdjęcia uwieczniające wschody i zachody słońca widziane ze Śnieżki. Fotograf wspomniał, że wykonanie ich wiązało się z wejściem na najwyższy szczyt Karkonoszy o 4 rano, ale efekt jest godny tego poświęcenia. Zachwycały także góry zimową porą oraz wodospad Szklarski, który znajduje się na terenie Piechowic, a utożsamiany jest ze Szklarską Porębą.
Nie zabrakło także wspomnień o ludziach, którzy 20 marca 1968 zginęli w lawinie, jaka osunęła się wówczas ze stoków Karkonoszy do Białego Jaru w Karpaczu. Uratowano wówczas zaledwie pięć osób, zginęło 19. Prowadzący wytłumaczył jednak, że dzisiaj w Karkonoszach można zginąć głównie przez bezmyślność.
Słuchacze mieli okazję obejrzeć także zdjęcia prezentujące faunę i florę charakterystyczną dla Karkonoszy. Podobały się w szczególności muflony i bociany, przylatujące w nasze okolice rok rocznie. Nie obyło się również bez wspomnień o saneczkarstwie, związanym bardzo z Karpaczem i zdjęć z Muzeum Sportu i Turystyki w mieście pod Śnieżką.
W piątkowy wieczór w Domu Gerharta Hauptmana prelekcję miał również Krzysztof Korzeń z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Słuchacze mieli okazję więc zobaczyć wiele zabytków, jakie można obejrzeć w naszym regionie, obfitującym w tego typu budowle.
Krzysztof Korzeń poinformował także, że fundacja prowadzi działania w kierunku wpisania Doliny Pałaców i Ogrodów do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okazuje się, że szanse są bardzo duże. Przedstawił także artykuły w ogólnopolskiej prasie, opisujące zabytki Karkonoszy. Jak się okazuje wzbudzają one ogromne zainteresowanie zarówno piszących, jak i czytelników.
Niemniej jednak najbardziej cieszy to, że okoliczne pałace i ogrody są obecnie remontowane, a niektóre już zostały, odzyskując dawną świetność. Warto tutaj wspomnieć o Pałacu w Wojanowie, który cudem udało się uratować od całkowitego zniszczenia. Na jego terenie wybuchł bowiem pożar i spalił połowę budowli. Skazywano go na straty, ale dzięki inwestorowi z zewnątrz został od odbudowany i stanowi jeden z piękniejszych obiektów, jaki możemy obejrzeć na naszym terenie.
Prelekcja Krzysztofa Korzenia wzbudziła ogromne zainteresowanie szczególnie wśród turystów, którzy nie znają dobrze naszego terenu i dowiedzieli się o kolejnych miejscach, wartych poświęcenia czasu i uwagi.
Osoby, które Noc Muzeów postanowiły spędzić w „ Domu Gerharta Hauptmanna” wysłuchały także koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści w Jeleniej Górze, Szkoły Muzycznej „Musica Via Rega” w Görlitz i innych szkół muzycznych z Dolnego Śląska.