Tablica edukacyjna oraz tablica poświęcona temu wydarzeniu stanęły w Przesiece na skwerze przy ul. Karkonoskiej 1. Ich stworzenie jest efektem realizacji projektu: „Upamiętnienie wojennych losów obrazów Jana Matejki odnalezionych w 1945 roku w Przesiece”, który powstał z inicjatywy mieszkańców i miłośników Przesieki i był realizowany jako zadanie publiczne wspierane przez Urząd Gminy Podgórzyn. Odbywał się on w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości „Niepodległa”, obchodów 450. Rocznicy Unii Lubelskiej.
Odsłonięciu tablicy towarzyszyły prelekcje dotyczące Jana Matejki i ego twórczości, które wygłosili: Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz Domu Jana Matejki, Muzeum Narodowe w Krakowie, Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Robert J. Kudelski, badacz i autor książek poświęconych stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki.
Przypomnijmy. Obrazy „Batory pod Pskowem” i „Rejtan - Upadek Polski” ewakuowano w 1939 r. z okolic Warszawy na Wołyń. Zrabowane przez Rosjan i następnie zarekwirowane przez Niemców odbyły wraz z obrazem „Unia Lubelska” długą drogę z Lwowa przez Wiśnicz do miejscowości Hain, dzisiejszej Przesieki. Obrazy ukryte przez Niemców w gospodzie ,,Waldschlösschen’’ zostały odnalezione w lipcu 1945 r. przez mieszkańców Przesieki.