Odwiedziło nas trzynaścioro uczniów klas 5 – 6 z grupy „Młodzi Jeleniogórzanie”, którzy biorą udział w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe, tj. porozumienia się w języku ojczystym, poznawanie okolic, społeczeństwa i obywateli, a także kształcących komunikację, postawę prospołeczną i wykorzystywanie technik medialnych.
Zajęcia prowadzone są w ramach projektu unijnego „Poza schematem ławki szkolnej”. Wczoraj uczniowie podzielili się na sześć grup, a każda z nich miała do wykonania przygotowane przez nas zadania: nadanie ogłoszenia, zamieszczenie reklamy, omówienie tygodnika, zgłoszenie ważnego tematu dla dziennikarza, przekonanie nas do objęcia imprezy patronatem medialnym oraz wcielenie się w role dziennikarzy. Przewodniczką była Angelika Grzywacz-Dudek, zastępczyni redaktora naczelnego. Z dziećmi rozmawiała także Lena Aksonowa z działu marketingu.
Wszystkie grupy poradziły sobie ze swoim zadaniem doskonale i przy okazji poznały zasady funkcjonowania redakcji. Na koniec goście zarzucili pytaniami redaktora naczelnego, Konrada Przezdzięka, pytaniami. Jakimi? Dlaczego został dziennikarzem, czy dziennikarstwo jest trudne, ile osób pracuje w redakcji, jak powstaje gazeta i o wiele innych spraw.
– Byliśmy i będziemy w najważniejszych miejscach w Jeleniej Górze: w kinie Marysieńka, w Muzeum Karkonoskim i Teatrze im. Norwida, gdzie teatralną lekcję przeprowadzi aktor, Tadeusz Wnuk. W najbliższym czasie odwiedzimy pałac Schaffgotchów (siedzibę Politechniki Wrocławskiej) , gdzie porozmawiamy ze studentami. Pójdziemy też do Jeleniogórskiego Centrum Kultury i będziemy uczestniczyć w jakieś sekcji – mówi Mariola Werda, nauczycielka języka polskiego oraz nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach projektu „Poza schematem ławki szkolnej” w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.
Jak podkreśla nauczycielka, takie zajęcia dzieciom się bardzo podobają. Uczniowie rozwijają się, nabierają pewności siebie, coraz ładniej mówią w języku ojczystym, a przy okazji poznają historię i rzeczywistość naszego miasta.
W projekcie „Poza schematem ławki szkolnej” bierze udział około 300 uczniów „dziesiątki”.