W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Zagrożenie występuje głównie w górnych partiach żlebów, za przełamaniami terenu, zagłębieniach terenu oraz za przeszkodami terenowymi. Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach o nachyleniu większym niż około 3️0️ stopni jest związana umiarkowanie bądź słabo i te miejsca są również szczególnie niebezpieczne.
Warunki pogodowe w szczytowych partiach Karkonoszy wczoraj (5.02) były bardzo niekorzystne. Temperatury wahały się od - 8 stopni Celsjusza do - 3 st. C, ale bardzo silny wiatr z kierunków zachodnich znacznie obniżał temperaturę odczuwalną. Zachmurzenie było duże, a widoczność ograniczały zamglenia. W ciągu dnia występowały przelotne opady śniegu, zamiecie i zawieje. Na zlodzonym podłożu zalegało od 40 do 80 cm świeżego i przewianego śniegu. Na szlakach miejscami zalegały metrowe zaspy nawianego śniegu.
Na dziś (6.02) prognozowane są opady śniegu i wiatr z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego, w porywach do 80 km/h. Temperatury będą oscylować od 0 st. C (1000 m n.p.m.) do -3 st. C (partie szczytowe). Temperatura odczuwalna może sięgnąć -15 st. C. Szlaki turystyczne są trudne, miejscowo powyżej górnej granicy lasu jest możliwość występowania zasp śnieżnych. W wywianych miejscach może występować oblodzenie. Zalecane używanie raczków czy kijków, bo ułatwi to wędrowanie.