Początki tego programu przypadają na lata 2003/2004 kiedy to w ramach idei społecznej, Miasto Jelenia Góra, JZO oraz Rotary Club wspólnie z optykami zainicjowali program profilaktyki i korekcji wzroku. Dwa lata później, pod rządami ówczesnego burmistrza Kowar Mirosława Góreckiego, do programu przystąpiły Kowary, choć jak sam przyznaje pomysłodawcą tych działań w Kowarach był Jan Burnos.
- Kiedyś na jakimś spotkaniu podszedł do mnie Jan Burnos i powiedział, że razem z Rotary Club mają taki pomysł, żeby miasto sfinansowało badania wzroku dzieciom na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Rotarianie przekażą oprawki dla dzieci, a JZO przekaże soczewki okularowe. Przystałem na ten pomysł. Później porozmawiałem z Tomaszem Celmerem, właścicielem Przychodni Rodzinnej CITO w Kowarach i on znalazł fundusze, żeby przebadać dzieci ze szkół.
Od tej pory do roku szkolnego 2015/2016 zbadano w Kowarach 1 500 uczniów i wystawiono 373 recepty na korekcję wady wzroku. Tylko w minionym roku szkolnym zbadano okulistycznie 223 dzieci i wystawiono 41 recept na okulary. JZO przekazało 46 soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną, których montażu do oprawek dokonali kowarscy optycy, czyli Jan Burnos i Małgorzata Ulanowska oraz Salon Optyczny Focus. Rotary Club dofinansował zakup 10 opraw okularowych dzieciom z rodzin trudnej sytuacji materialnej.
Bogumiła Zbyszyńska specjalista do spraw polityki informacyjnej JZO zauważa, że w przypadku Kowar aż 20 proc. przebadanych ma problemy ze wzrokiem.
Bożena Wiśniewska, burmistrz Kowar przyznaje, że na początku programu trzeba było przekonywać rodziców dzieci objętych programem do wzięcia udziału w projekcie, bo często wydawało im się, że ich dzieci nie mają problemu ze wzrokiem.