SZKLARSKA PORĘBA: Wiosenno–zimowa sobota pod Szrenicą
Aktualizacja: 9:48
Autor: Karolina
Bieg Retro, będący imprezą narciarską w starym stylu, organizowany jest już po raz szósty. Aby wziąć udział w tych zawodach, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim sprzęt narciarski nie może mieć nic wspólnego z nowoczesnością. – Odpadają kewlarowe kijki, wiązania z włókien węglowych zapinane na pilota, teflonowe ślizgi, laserowe czubki i tytanowe gogle – stanowczo podkreślają organizatorzy biegu. W tym dniu będzie królował drewniany sprzęt oraz buty i kijki z dawnej epoki.
Dopełnieniem całości powinien być odpowiedni strój, także w stylu retro. Ubiór każdego zawodnika będzie dodatkowo punktowany. – Zawodnicy w wybitnie dopracowanych strojach i ekwipunku muszą się liczyć z koniecznością pozowania do zdjęć na starcie, na trasie i po dotarciu do mety – „przestrzegają” organizatorzy. Uczestnicy biegu będą mieli do pokonania dystans 3,5 km, opłata startowa wynosi 15 zł, zapisy przed zawodami. Bieg rusza o godz. 11.30, a organizatorem jest Towarzystwo Izerskie.
W tym samym dniu i w tym samym miejscu odbędzie się także XIII Izerski Bieg. Jest to towarzyska impreza o zabawowo-sportowym charakterze. – Do biegu zostaną dopuszczeni zawodnicy wyłącznie w dobrym humorze, nastawieni do innych narciarzy towarzysko – mówią organizatorzy. W tym przypadku sprzęt narciarski może być już nowoczesny, dlatego dystans będzie dłuższy niż w Biegu Retro, czyli 12 km. Dodatkowe nagrody przewidziano dla oryginalnie i śmiesznie przebranych uczestników zawodów.
Tu również opłata startowa wynosi 15 zł, do biegu można się zgłosić na godzinę przed startem, który zaplanowano o 12.30. Organizatorzy nie ukrywają, że na trasie mile widziane są plecaki z termosami z herbatą po góralsku. Natomiast krok łyżwowy będzie postrzegany jako szpanowanie przed pozostałymi zawodnikami. Komisja sędziowska pojawi się tylko przy starcie i ewentualnie przy wręczaniu nagród. W tych zawodach trzy pierwsze miejsca niekoniecznie będą miejscami najlepszymi. Po zimowej zabawie i sportowej rywalizacji w Jakuszycach można przenieść się do Starej Chaty Walonśkiej przy ul. Kołłątaja w Szklarskiej Porębie.
O godz. 18.00 w czasie zrównania dnia z nocą odbędzie się tam tradycyjne święto powitania wiosny. Nie mniej ważnym wydarzeniem będzie inauguracja trzeciej monety walońskiej AuRuna. Jej wygląd owiany jest jeszcze tajemnicą. Wszyscy, którzy przybędą w tym czasie do głównej siedziby poszukiwaczy skarbów, będą mogli nabyć specjalnie na ten dzień przygotowaną, pozłacaną 24-karatowym złotem wersję AuRuna III , której nakład wyniesie 160 sztuk. Każda z monet posiada certyfikat autentyczności, podpisany przez Wielkiego Mistrza Walońskiego Juliusza Naumowicza.