Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 10570
Zalogowanych: 81
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wodnik: woda w sieci pod kontrolą (oświadczenie)

Środa, 2 września 2020, 12:12
Aktualizacja: Czwartek, 3 września 2020, 12:51
Autor: Wodnik
Jelenia Góra: Wodnik: woda w sieci pod kontrolą (oświadczenie)
Fot. Użyczone/Wodnik
Wodnik dba o jakość wody i parametry bezpieczeństwa jej dostaw. Spółka realizuje kontrolę jakości wody w wytypowanych punktach zgodności, w zakresie i o częstotliwości określonej dla danej strefy zaopatrzenia w wodę, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Do parametrów podlegających monitoringowi (zgodnie z załącznikiem nr 2 ww. rozporządzenia) należą pestycydy. Termin pestycydy obejmuje w tym przypadku również m.in. organiczne herbicydy.

Spółka wykonuje badania pestycydów z częstotliwością zgodną z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia, to jest:
- dla ujęcia wody Grabarów badania wykonywane są 3 razy w roku.
- dla ujęcia wody Sosnówka do 2019r badania wykonywano 2 razy w roku , od 2019r. wykonywane są 3 razy.
- dla ujęć wody Leśniczówka i Kamienna Wieża badania wykonywane są raz na 2 lata.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem wartość parametryczna dla sumy pestycydów wynosi 0,5 µg/l. Wyniki badań wykonywanych przez Spółkę kształtują się na poziomie < 0,05 µg/l, czyli dziesięciokrotnie niższym od dopuszczalnej normy, nie ma zatem żadnych przekroczeń w zakresie zawartości sumy pestycydów w wodzie do spożycia.

W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat jakości wody dostarczanej prze Spółkę Wodnik, rozpowszechnianymi przez pana Bustowskiego, kierujemy przeciwko niemu sprawę do sądu - informuje rzecznik Wodnika Zbigniew Rzońca.

** *

Jakość wody do spożycia, dostarczanej mieszkańcom Jeleniej Góry kontrolowana jest przez Laboratorium Wody, mieszczące się na terenie Zakładu Uzdatniania Wody "Sosnówka" przy ulicy Wróblewskiego.

Prowadzone w laboratorium badania pozwalają ocenić, czy woda uzdatniona spełnia wymagania fizyko-chemiczne i mikrobiologiczne określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Co to oznacza w praktyce?

Tygodniowo do laboratorium trafia z całego miast około 30 próbek wody do badania mikrobiologicznego i fizykochemicznego. Dodatkowo woda do badania pobierana jest także na bieżąco z różnych punktów procesu technologicznego zakładu uzdatniania wody „Sosnówka” i z „Grabarowa”. Jedna próbkę bada się do 72 godzin. Dowiadujemy się dzięki temu, między innymi, o składzie mikrobiologicznym i fizykochemicznym wody, czyli o tym, co się w niej znajduje. Później, w zależności od wyników, Wydział Produkcji Wody stosuje określoną technologię dezynfekcji i uzdatniania.

Oprócz tego laboratorium bada wodę w punktach monitoringowych na terenie Jeleniej Góry. Takie punkty są 24 - ustalone wspólnie z sanepidem. Znajdują się między innymi w hydroforniach (przy ul. Bacewicz, Witosa, Orkana), punktach podawania wody do sieci (Wzgórze Chmielnik, ul.Dębowa), u stale dostępnych punktów u odbiorców (np. w jednej z aptek). Wyniki badań raz w miesiącu przekazywane są do sanepidu.

Laboratorium Wody posiada udokumentowany system jakości prowadzonych badań zatwierdzony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze w zakresie określonych parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych zgodny z normą PN-EN ISO /IEC 17025.

Laboratorium prowadzi:
• kontrolę procesu technologicznego produkowanej wody
• kontrolę jakości wody dostarczanej do sieci w zakresie parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych
• działani laboratorium służą rozwiązywaniu problemów klienta z zachowaniem wszystkich jego praw
• laboratorium nie podejmuje się wykonania badania przy zastosowaniu metod, które nie gwarantują wiarygodności wyników
• badania są wykonywane przez personel bezstronny i niezależny od jakichkolwiek nacisków komercyjnych i finansowych

Laboratorium Wody jest wyposażone w nową aparaturę pomiarową pozwalającą na wykonanie badań zgodnych z obowiązującymi wymaganiami.

10 września (czwartek) Wodnik zaprasza o godz. 10.00 wszystkich zainteresowanych do swojego laboratorium przy ul. Wróblewskiego w Jeleniej Górze. Pracownicy odpowiedzą na pytania, pokażą też, jak spółka dba o wodę.

Twoja reakcja na artykuł?

12
67%
Cieszy
2
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
240
Tak
59%
Nie
31%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Butla z gazem syczała w Leroyu
 
Ciekawe miejsca
Pałac Bukowiec po remoncie
 
Aktualności
Kościół franciszkanów w Kowarach – perła gotyku wśród karkonoskich wzgórz
 
Jelenia Góra - KARR
Relacja z III Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group