Nad zastosowaniem i przyszłością paliw alternatywnych dyskutowali w czwartek goście zgromadzeni w Hotelu Mercure. Powód? Seminarium pod patronatem Prezydenta Miasta Jelenia Góra zorganizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Tematem było „Zastosowanie paliw alternatywnych w transporcie miejskim”.
Do hotelu zjechało około 30 uczestników z całej Polski – Wrocławia, Głogowa, Kalisza, Zielonej Góry, Opola, Wałbrzycha, Katowic, Kędzierzyna Koźle, Prudnika a także gość z Brukseli. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele firm świadczących usługi autobusowych przewozów miejskich z regionu, producenci i dostawcy autobusów, dostawcy paliw alternatywnych (CNG i BIOPALIW), przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej.
Uczestnicy mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi paliw alternatywnych i rynku autobusów korzystających z nich.
Marike Reijalt z Brukseli przedstawiła założenia unijnego programu Hy-Approval, promującego rozwiązania wodorowe w pojazdach.
– Wodór jako paliwo jest bardzo elastyczny, pozwala na wiele zastosowań i co bardzo ważne, charakteryzuje się niską ilością emisji spalin – wyjaśniała Marike Reijalt. – Nasz projekt prezentuje m.in. budowę i rozpowszechnienie stacji napełniania wodorem. Obecnie w Europie mamy już 50 takich stacji – dodała.
O zaletach CNG (ang. Compressed Natural Gas) paliwa z gazu ziemnego w postaci sprężonej do ciśnienia 20-25 MPa przekonywał Ryszard Michałowski z Dolnośląskiej Spółki Gazowniczej. CNG służy do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym jak i z samoczynnym.
– W trakcie spalania gazu ziemnego nie tworzą się substancje stałe (sadza), dzięki czemu nie powstaje zjawisko dymienia, tak często spotykane w autobusach miejskich czy pojazdach ciężarowych – tłumaczył Ryszard Michałowski.
O zaletach ma również świadczyć fakt, że gaz ziemny jest znacznie bezpieczniejszy niż benzyna czy gaz płynny, lżejszy jest też od powietrza, więc w razie nieszczelności natychmiast się ulatnia, a temperatura zapłonu jest dwukrotnie wyższa niż paliw płynnych.
Na zakończenie seminarium uczestnicy wzięli udział w dyskusjach „Prognoza oddziaływania na środowisko dla programu rozwoju infrastruktury transportowej i komunikacji dla województwa dolnośląskiego” oraz „Program zrównoważonego rozwoju transportu i komunikacji dla regionu z uwzględnieniem AFV i budżetu na jego realizację”.
Jak się dowiedzieliśmy, Miejski Zakład Komunikacyjny w najbliższej przyszłości nie planuje zmiany paliwa, którym zasilane będą autobusy.