Magistrat realizuje trzy programy zdrowotne zaplanowane na lata 2011-2015. W wyniku otwartego konkursu ofert wyłoniono realizatorów programów w roku 2012.
Program zapobiegania czynnikom raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV kierowany jest do dziewczynek w wieku 12 lat mieszkających na terenie Jeleniej Góry, a także przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta. Planowanych jest zaszczepienie 320 dziewczynek za kwotę 120 tys. zł. Szczepienia można wykonać w NZOZ „Przychodnia Zabobrze” s.c., która znajduje się przy ul. Ogińskiego 1B. Rejestracja pod numerem telefonu 756430630 oraz 756430640.
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych skierowany jest do dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca mieszkających na terenie Jeleniej Góry, a także przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta. Szczepienia wykonują: NZOZ „Przychodnia Zabobrze” s.c., ul. Ogińskiego 1B, Centrum Pulmonologii i Alergologii w Karpaczu, POZ, ul cieplicka83a (rejestracja 883358201, 883358210), a także „Doktor” s.c., ul. Grottgera 10 (756422501). Planuje się zaszczepienie 750 dzieci, za kwotę 195 tys. zł.
Program profilaktyki i korekcji wzroku u dzieci przeznaczony jest dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta. Konkurs na realizatora tego programu ma odbyć się w kwietniu. Badania wzroku, finansowane są z budżetu miasta, a kończą się wydaniem recept uczniom z wykrytą wadą. JZO sp. z o.o. przekazuje nieodpłatnie soczewki okularowe dzieciom, którym wystawiono recepty. Rotary Club dofinansowuje zakup opraw okularowych dzieciom z rodzin tego potrzebujących, na podstawie pisma dyrektora szkoły. Warto podkreślić, że montaż soczewek do opraw jeleniogórscy optycy wykonują bezpłatnie.
Urząd współpracuje z Karkonoskim Centrum Medycznym w zakresie trzech akcji profilaktycznych. Pierwsza to „Wczesna diagnostyka wad postawy u dzieci i młodzieży”, której celem jest wykrycie nieprawidłowości wad postawy dla dzieci z klas od trzecich do szóstych z dwóch szkół podstawowych. Kolejna akcja „Pokolenie wolne od próchnicy” ma na celu wczesne wykrycie ognisk próchnicowych i innych zagrożeń w jamie ustanej.
Programem objęte będą dzieci i młodzież z jednego przedszkola, dwóch szkół podstawowych, dwóch szkół gimnazjalnych i dwóch szkół ponadgimnazjalnych. Trzecia akcja dotyczy specjalistycznych badania diagnostyki koordynacji ruchu i priopriocepcji u sportowców na dynamiczno-statystycznej platformie stabilometrycznej. Badania te przeprowadzane są na koszt KCM.
- Dysponujemy bardzo specjalistycznym sprzętem i chcielibyśmy aby mieszkańcy mogli korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej medycyny, którą udało nam się sprowadzić do Jeleniej Góry, dlatego też zdecydowaliśmy się na organizacje prozdrowotnych akcji społecznych. Badania wysokospecjalistyczne są w pełni finansowane z naszych środków – powiedziała Monika Mikulicz-Pasler, szefowa KCM.
Władze Jeleniej Góry zaangażowały się również w akcję „NIE nowotworom u dzieci” organizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda, podczas której będą wykonywane profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania są bezpieczne i bezbolesne, a dzięki nim ma być dokładnie oceniony stan narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Będą prowadzone przez doświadczonych lekarzy-radiologów w ambulansie Fundacji, który stanie przy Placu Ratuszowym w dniach 20-21 marca.
To jedyny tego typu pojazd w Europie. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni-rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Aby wziąć udział w badaniu USG należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod nr 783295312.