Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 9350
Zalogowanych: 74
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wspomnienie o religijnych idealistach

Czwartek, 24 lutego 2011, 13:00
Aktualizacja: 13:26
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Wspomnienie o religijnych idealistach
Fot. Agrafka
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Choć ostatni Schwenkfeldyści wyjechali z tych ziem w 1726 roku, na Pogórzu Kaczawskim uchowało się sporo pamiątek po tych wyznawcach doktryny religijnej, z którą nie było po drodze ani luteranom, ani katolikom.

W ramach Klubu Religioznawczego „Kastalia” odbyło się wczoraj spotkanie na temat grupy religijnej zwanej Schwenkfeldystami, którzy zamieszkiwali niegdyś tereny Pogórza Kaczawskiego. Gościem Sandry Nejranowskiej-Białki był historyk, pracownik Muzeum Regionalnego w Jaworze Mirosław Szkiłądź.

Autorem doktryny był pochodzący spod Osieka pod Legnicą, Kaspar Schwenkfeld, uczeń samego Marcina Lutra. Rok po ogłoszeniu „95 Tez” doznał, jak to sam określał, Nawiedzenia Pańskiego. Sprawiło, że zaczął myśleć inaczej niż jego mistrz. Głosił radykalny rozdział władzy kościelnej od państwowej, wolność wyznania, tolerancję wobec innych wyznań.

Marzyło mu się stworzenie jednego Kościoła chrześcijańskiego. Był niechętny używaniu broni i przeciwny wstępowaniu do armii. Sprzeciwiał się także chrztowi dzieci, gdyż uważał, że dziecko nie jest świadome wagi tego sakramentu. Chciał zniesienia urzędów kościelnych. Radykalny podział między uczniem a nauczycielem nastąpił w 1526 roku. Jego postawa nie podobała się także katolikom.

Pierwsi Schwenkfeldyści pojawili się na Pogórzu Kaczawskim 1554 roku. Kilka lat później Schwenkfeld został oskarżony o herezję i musiał wyemigrować w 1529 roku do Strasburga, a stamtąd do Augsburga, gdzie dokonał żywota. Zaś jego zwolennicy, którzy ostali się na Śląsku, prześladowani, zmuszeni zostali do emigracji do USA. Założony przez nich Kościół działa do dziś w Pensylwanii.

Pamiątek po Schwenkfeldystach trochę się jednak uchowało. W miejscu gdzie chowano zmarłych w Twardocicach postawiono pomnik w 1863 roku upamiętniający to miejsce, na którym widnieje napis: „W tym miejscu spoczywają Bogu wierni Schwenkfelderowie pochowani w latach 1720-1740”.

Pomnik ten ufundowali w 1863 roku amerykańscy, ziomkowie z Proboszczowa, Twardocic, Dłużca i Bielanki. Ich potomkowie mieszkający w USA przyjeżdżają coraz częściej pod pomnik, aby złożyć wyrazy pamięci i szacunku przodkom, a także miejscu, w którym narodziła się ich religia. Ostatnia wizyta miała miejsce w 2010 roku.

Według podania ukutego przez przeciwników doktryny, niegdyś nad Pogórzem Kaczawskim leciał sobie diabeł, który miał ze sobą ogromny wór, gdzie trzymał Schwenkfeldystów. Kiedy przelatywał nad Ostrzycą Proboszczowicką, górą, która ma bardzo charakterystyczny, szpiczasty kształt, zahaczył workiem o szczyti w ten sposób Schwenkfeldyści rozsypali się po okolicy.

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
323
Mam psa
38%
Mam kota
26%
Mam 2 psy
6%
Mam 2 koty
10%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
9%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Natrafiono na ślad świadomości w mózgu?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Refleks kierowcy uratował życie innego
 
Aktualności
Śmierć na Spółdzielczej
 
112
Poranny gość na drodze – uważajmy na dzikie zwierzęta!
 
Aktualności
Cyrk w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group