Ponad dwa tysiąca osób zagłosuje dzisiaj w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 19 na Zabobrzu w ZUS – ie. Jak mówi Maria Świerkowicz, przewodnicząca obwodowej komisji nr 19 w Jeleniej Górze, dotychczas wybory przebiegają bez najmniejszych zakłóceń.
Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwa tu nie tylko obwodowa komisja, ale i ochrona. Przed lokalem, w lokalu i w kabinach wywieszone są zasady głosowania. W razie potrzeby pomocą służą też członkowie komisji. Ci, którzy przyszli dzisiaj zagłosować, wierzą, że ich głos coś zmieni. Krzysztof Szpak głosował na efektywnego prezydenta i pracowitych członków rad. – Wierzę, że po wyborach będzie więcej miejsc pracy, a mniej marketów – mówi.
Teresa Bielecka-Halama stawiała dzisiaj na młodych ludzi. Ma nadzieję, że będą potrafili oni zatrzymać jeleniogórzan w stolicy Karkonoszy, że stworzą miejsca pracy i zadbają o czystość w mieście. Przy wyborze prezydenta kierowała się też dobrem zarówno młodych, jak i starszych, schorowanych ludzi.
Zdaniem państwa Jadwigi i Janusza z Zabobrza nowy prezydent powinien dokończyć inwestycje, które już zostały rozpoczęte i stworzyć nowe plany rozwoju miasta. Musi też umieć pozyskiwać pieniądze unijne i dobrze je wykorzystać. Członkowie rad powinni natomiast dbać o miasto i mieszkańców. Państwo Władysława i Bronisław Baszakowie do urn chodzą co wybory. Do tego zachęcają też innych mieszkańców. Mówią, że jest to obowiązek każdego z nas i nasza wspólna przyszłość.
– Jak nie pójdziemy głosować, to będzie znaczyło, że zgadzają się na to co jest obecnie. A wiele w Jeleniej Górze musi się zmienić. My jesteśmy już starymi ludźmi, młodzi powinni iść zagłosować i zdecydować o swojej przyszłości – mówią.
Incydent policja odnotowała w Piechowicach, gdzie wyjaśniano powody, dla których ulicami miasta mia ł się poruszą samochód oklejony plakatami kandydatów. Poza tym wybory w mieście i regione przebiegają spokojnie.
Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych tych samych, co cztery lata temu, czynnych – przy okazji wyborów samorządowych – po raz pierwszy od godz. 8 do 22. Dotychczas komisje pracowały w godz. 6 – 20. Do oddania głosu w naszym mieście jest 69 tysięcy mieszkańców.
W Jeleniej Górze wybieramy 23 radnych spośród 299 pretendentów do rady miasta. Wybieramy jedną z list i tam stawiamy krzyżyk przy nazwisku naszego faworyta. Zakreślamy też krzyżyk przy jednym nazwisku na liście kandydatów na urząd prezydenta Jeleniej Góry, o który ubiega się sześć osób. Ponadto oddajemy głos na przedstawiciela w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Osoby niepełnosprawne mogą głosować w specjalnie dla nich przystosowanych lokalach wyborczych, które znajdują się w szpitalu przy ulicy Ogińskiego, w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Długiej 1, w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Jana Pawła II, w Pałacu Schaffgotschów (filia Politechniki Wrocławskiej) przy placu Piastowskim oraz w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. 1 Maja. Niepełnosprawni mogą skorzystać ze specjalnego transportu (telefon: 75 754 61 08).
Pierwsze doniesienia i prognozy orientacyjnych wyników – na portalu Jelonka.com pojawią się po godz. 22 – po zamknięciu lokali wyborczych. Będą też relacje ze sztabów, które urządzają wieczór wyborczy.