- Zajęcia odbywały się u pracodawców. Dzięki temu uczniowie mogli wręcz „dotknąć” wybranych przez siebie zawodów, w rzeczywistych warunkach pracy. To istotny krok na drodze kariery zawodowej. Z naszego programu skorzystało około 170 gimnazjalistów – mówi prezes kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.
Z pomocą przyszedł zarówno zarząd kamiennogórskiej strefy ekonomicznej, jak i pracodawcy, prowadzący działalność na jej terenie. Dzięki wspólnemu projektowi szkoły będą kształcić młodzież na potrzeby rynku pracy, uczniowie zrealizują się w wybranej przez siebie profesji, a pracodawca zatrudni wykwalifikowanego pracownika. Program został zrealizowany w ramach Uniwersytetu Zawodowego dla Gimnazjalistów. To kolejna inicjatywa kamiennogórskiej strefy ekonomicznej, będąca częścią klastra edukacyjnego.
Powiat jeleniogórski
W programie uczestniczyli również uczniowie z Jeleniej Góry i Łomnicy. Młodzież poznawała branże: mechaniczną, mechatroniczną, hotelarską i gastronomiczną, w zakładach pracy w: Jeleniej Górze, m.in. Ładziński. Zakłady Metalowe, Radomierzu w spółce Dr.Schneider Automotive Polska oraz w Hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.
Powiat kamiennogórski
Młodzież z powiatu kamiennogórskiego poznawała specyfikę takich zawodów, jak: kucharz, fryzjer, logistyk, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, technik włókiennik, operator maszyn włókienniczych czy stolarz. Uczniowie odwiedzili Effect-System sp. z o.o. w Kamiennej Górze. Uczestniczyli w procesie produkcji, od opracowania projektu nadruku, poprzez przygotowanie tkaniny, matrycy, aż do druku. Każdy mógł wydrukować wzór na tkaninie i zabrać produkt na pamiątkę. Gimnazjaliści poznali również Lubatex w Lubawce, firmę zainteresowaną włókiennikami oraz Apex w Chełmsku Śląskim, który gotowy jest zatrudniać stolarzy. Program realizowano także w: SOPP Polska, Autocam Poland, PKS Kamienna Góra, kawiarni „U Leszka”, Time Caffe, sklepie Duet Widan, zakładzie fryzjerskim D. Bocheńska.
Powiat lubański
Grupa uczniów z powiatu lubańskiego również miała szansę stanąć przed takim życiowym wyborem. Zajęcia realizowano u pięciu pracodawców, w firmach Kosikowski & Kresky, HS Lubań, w Zakładzie Gospodarki i Usług Komunalnych, w Motelu Łużyce w Lubaniu oraz Interferie Aqua Park Sport Hotel w Świeradowie Zdroju. Uczniowie poznawali zawody branży: metalowej, mechanicznej, informatycznej, gastronomicznej i hotelarskiej.
Powiat trzebnicki
Kamiennogórska strefa ekonomiczna, w ramach Uniwersytetu Zawodowego dla Gimnazjalistów, zorganizowała dla uczniów ze Żmigrodu wyjazdy studyjne do miejsc, w których uczniowie w oparciu o rzeczywiste warunki pracy mogli zweryfikować wybraną przez siebie profesję. Program realizowali w: Przedsiębiorstwie Wielobranżowym „Markus”, Centrum Ogrodniczym „Marek – Marek”, Gospodarstwie Rybackim „Ruda Żmigrodzka” i oddziale żmigrodzkim Energomontażu Zachód Wrocław. - W Energomontażu uczniowie wykonali od podstaw model czołgu. Uczyli się rysunku technicznego, obliczeń konstrukcyjnych, cięcia materiału i składania – dodaje prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej, Iwona Krawczyk.