Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 8647
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: XIX Kolarski Wjazd Kowary – Okraj

Sobota, 6 sierpnia 2016, 11:44
Aktualizacja: 13:48
Autor: MDvR
Region: XIX Kolarski Wjazd Kowary – Okraj
Fot. archiwum
Impreza odbywa się nieprzerwanie od dziewiętnastu lat. Pomysł zrodził się w gronie ludzi aktywnych sportowo i miał na celu uzupełnienie sportowego Biegu Piwosza organizowanego od kilkunastu lat, jako zawody dla amatorów. Pierwszy Wjazd na Okraj odbył się w 1998 roku i uczestniczyło w nim ok. 30 osób.

Liczba uczestników z roku na rok rośnie – w V edycji startowało 109, w X zgłosiło się już 254 startujących w wieku od 13 do 70 lat. Zawody organizowane są w stałym terminie – 15 sierpnia. Uczestnicy mają do pokonania na kilkunastokilometrowej trasie prawie 600-metrową różnicę wzniesień, jednak ogromna większość kolarzy dojeżdża do mety na Okraju (1046 m n.p.m.) w dobrej formie. Wśród startujących w minionych latach są znani kowarzanie, działacze samorządowi, przedsiębiorcy, uczestnicy wielu imprez sportowych.

Wśród zwycięzców są kowarzanie jak Robert Winiarski, Piotr Formicki oraz znani zawodnicy w światku kolarskim jak Monika Brzeźna, Paweł i Henryk Charuccy, czy Łukasz Bodnar. Udział biorą całe „rodziny” kolarskie jak ww. Charuccy, Brzeźni, Siarkowie. Od kilku lat wśród uczestników znajdują się również zawodnicy niepełnosprawni, którzy pokonują trasę w czasie nie gorszym od wielu pełnosprawnych.

Od 2008 roku poszerzono zawody o kategorię MTB. Start zawodników na obie trasy odbywa się z jednego miejsca naprzemiennie meta również jest w tym samym miejscu.

Oprócz niecodziennego połączenia szosowej i górskiej formy kolarstwa, kowarski wjazd na Okraj ma jeszcze jedną dodatkową atrakcję. Jest nią Aleja Sław Kolarstwa Polskiego, której tworzenie zostało zainaugurowane w roku 2008. Znajdują się tu tablice pamiątkowe sław kolarstwa polskiego, odsłaniane podczas wyścigu przez zaproszone gwiazdy. W latach ubiegłych swoją tablicę odsłonili Czesław Lang, Lech Piasecki, Zbigniew Spruch., Jan Brzeźny, Janusz Kierzkowski, Ryszard Szurkowski, Jan Faltyn, Jan Jankiewicz, Stanisław Szozda oraz cała reprezentacja Polski w XV Wyścigu Pokoju sprzed 50 lat, reprezentacja Polski w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 1964. W toku ubiegłym uhonorowano Bernarda Pruskiego, Mariana Więckowskiego, Romana Chtieja, reprezentantów Polski w kolarstwie na Igrzyska Olimpijskie w r. 1960 oraz reprezentantów Polski w Wyścigu pokoju z 1965 r.

Więcej pod linkiem http://www.kowary.pl/pl/xiv-kolarski-wjazd-kowary-okraj

(UM Kowary)

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
104
Co parę dni po parę litrów
10%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
35%
Różnie, to zależy
48%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
 
Piłka ręczna
"Witaminki" walczą u siebie zaciekle z Żorami
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group