Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 10979
Zalogowanych: 90
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Zabawy na lodzie niebezpieczne

Czwartek, 4 lutego 2021, 6:02
Autor: WAC
Powiat: Zabawy na lodzie niebezpieczne
Fot. MT
Mimo apeli i ostrzeżeń służb nie brakuje osób, które ryzykując życie wchodzą na lód skuwający akweny wodne. Tego typu niebezpieczne zachowania na zbiorniku przy ul. Głowackiego w Jeleniej Górze zarejestrował kilka dni temu, na zdjęciach wykonanych z drona, nasz redakcyjny kolega.

Według policyjnych statystyk od początku tego roku w Polsce utonęły cztery osoby, pod którymi załamał się lód. O tym jak tragiczne skutki może przynieść wchodzenie na kruchy lód najdobitniej świadczy przykład z połowy stycznia tego roku. Wtedy w jeziorze Kisajno, w powiecie giżyckim utonęło pod lodem dwóch 70-letnich wędkarzy.

Jak informuje oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze mł. kpt. Krzysztof Zakrzewski, w tym roku strażacy w Kotlinie Jeleniogórskiej nie mieli jeszcze akcji z ratownictwa lodowego. W ostatnich latach do tego typu zdarzeń dochodziło na Stawach Podgórzyńskich, rzekach i innych akwenach, jednak na szczęście wyciągano wtedy z wody dzikie oraz domowe zwierzęta. Strażakom zdarzało się też udzielać pomocy wędkarzom łowiącym ryby na Jeziorze Pilchowickim.

Mimo że w samej Jeleniej Górze nie ma zbyt wielu otwartych zbiorników wodnych to nasze patrole zwłaszcza na akwenach przy ul. Głowackiego i Orkana spotykały osoby chodzące po lodzie - mówi Artur Chmielewski ze straży miejskiej. - W takich sytuacjach, wzywamy je, aby zeszły z tafli i wróciły na brzeg. Temat zagrożeń jakie niesie za sobą wchodzenie na lód stale gości też podczas naszych spotkań prewencyjnych z dziećmi i młodzieżą.

Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec. Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

Twoja reakcja na artykuł?

2
10%
Cieszy
3
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
4
19%
Złości
11
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
610
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group