Marek z powodzeniem pomaga biznesom z całej polski od 10 lat, a zdobytym doświadczeniem chętnie dzieli się przy okazjach takich jak ta. Dziś poruszmy temat często pomijany w świecie SEO, a mianowicie czas ładowania strony oraz jego wpływ na efekty pozycjonowania. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Czas ładowania strony – nie warto ignorować!
Mówiąc krótko, czas ładowania witryny ma bezpośredni wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Z pewnością dojdziemy dziś do tego, dlaczego tak się dzieje i jak można na to wpłynąć, lecz w pierwszej kolejności poprosimy Cię Marku o skomentowanie aktualnych tendencji na rynku. Czy dzisiejsze polskie strony internetowe ładują się wystarczająco szybko?
– Nowe strony internetowe z reguły świecą pod tym względem przykładem. Problem pojawia się w przypadku starszych serwisów, które w wielu przypadkach były kilkukrotnie przerabiane lub po prostu zostały zbudowane w oparciu o przestarzałe obecnie systemy. Co godne uwagi, nawet samo Google zajęło stanowisko w tym problemie. Jak wynika z raportów tej potężnej firmy, zbyt długi czas oczekiwania na załadowanie się witryny masowo odstrasza jej potencjalnych odwiedzających. Według badań Google aż 53% ludzi rezygnuje z odwiedzenia strony internetowej, gdy ładuje się ona dłużej niż... 3 sekundy! Swoją drogą pokazuje to, jak cenny w obecnym świecie jest czas. Wygrywają najszybsi! Jednocześnie jednak wielu właścicieli stron, a nawet niektórzy webmasterzy nie doceniają wartości niskiego czasu ładowania. Podkreślę w tym miejscu, że wciąż nie doszliśmy do pozycjonerskiego aspektu tego problemu. Do tej pory mówiłem przecież tylko i wyłącznie o tym, jak czas ładowania odbiera żywy użytkownik Internetu. W świecie robotów jest to równie ciekawe.
Czas ładowania a algorytm
No właśnie, dlaczego więc algorytm wyszukiwarki zaprząta sobie głowę szczegółem takim jak czas ładowania?
– Pozycjonowanie stron to nie tylko podnoszenie ich widoczności. Na dobrą sprawę chodzi tu o wznoszenie poziomu witryn na wyższy poziom. Działania SEO sprowadzają się w zasadzie do tego, aby strony internetowe zyskiwały wartościową i spójną treść, przejrzysty kod, a także by działały tak, jak życzy sobie tego użytkownik. Algorytm po prostu faworyzuje wzorowe witryny. Dzieje się to zarówno w przypadku stron w wersjach desktopowych, jak i mobilnych.
Jak obniżyć czas ładowania?
Wiemy już więc, że kwestii czasu ładowania nie powinniśmy pozostawiać przypadkowi. Marku, co należy więc zrobić, aby poprawić swoją witrynę na tym polu?
– Naprawę ewentualnego długiego czasu ładowania lepiej pozostawić specjaliście. Aby witryna ładowała się szybciej, wykonuje się szereg zabiegów. Można powiedzieć, że poddaje się wówczas stronę czemuś w rodzaju liftingu. Grafiki i zdjęcia odchudza się na tyle, na ile to możliwe, upraszcza się strukturę strony, a także wykonuje się wiele, wiele innych czynności. Samemu warto dokonać jednak pomiarów koniecznych do zorientowania się w stanie witryny. W tym celu świetnie mogą sprawdzić się narzędzia takie jak Test My Site oraz PageSpeed Insights. Pozwalają one między innymi na dokonanie odpowiednich pomiarów czasowych. Przypomnę w tym miejscu o magicznej barierze zaledwie 3 sekund, przy której z wejścia na witrynę rezygnuje ponad połowa odwiedzających!
Marku – pięknie dziękujemy Ci za wtajemniczanie nas w pozycjonowanie stron internetowych i powiązane z tym zagadnienia. To bardzo ciekawe, a przede wszystkim praktyczne. Niestety nadszedł koniec naszej rozmowy na dziś. Tak czy inaczej, temat ten na pewno będziemy jeszcze kontynuować. Zawsze jesteś tu mile widziany!
- Dziękuję bardzo i Wam! Bardzo chętnie podzielę się swoimi wnioskami przy kolejnej najbliższej okazji. Do zobaczenia!