Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Aktualności Jubileuszowy Zlot Chorągwi Dolnośląskiej Wiadomości z miasta 80 lat harcerstwa – zapraszamy na festyn Aktualności Radni zgodzili się na nowe mini–osiedle w Jeleniej Górze Artykuły sponsorowane Karpacz noclegi z klasą – miejsce, które łączy komfort z naturą Jelonka wczoraj Klęski i anomalie pogodowe na Śląsku w latach 1450–1570 112 Wypadek w nieczynnej kopalni 112 Kto podpalił foodtruck'a? Aktualności Budują hotel w centrum Jeleniej Góry Aktualności Jak stworzyć stronę internetową dla firmy w 2025: prosty poradnik krok po kroku 112 Pijany uciekał przed policją Aktualności Jeleniogórzanie pojechali na marsz do Warszawy Aktualności Crossowcy i quadowcy niszczą lasy Aktualności Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala Aktualności Szpital w Jeleniej Górze świętuje 25 lat Aktualności Hotel Sudety sprzedany Aktualności Jubileuszowy Zlot Chorągwi Dolnośląskiej Wiadomości z miasta 80 lat harcerstwa – zapraszamy na festyn Aktualności Radni zgodzili się na nowe mini–osiedle w Jeleniej Górze Artykuły sponsorowane Karpacz noclegi z klasą – miejsce, które łączy komfort z naturą Jelonka wczoraj Klęski i anomalie pogodowe na Śląsku w latach 1450–1570 112 Wypadek w nieczynnej kopalni 112 Kto podpalił foodtruck'a? Aktualności Budują hotel w centrum Jeleniej Góry Aktualności Jak stworzyć stronę internetową dla firmy w 2025: prosty poradnik krok po kroku 112 Pijany uciekał przed policją Aktualności Jeleniogórzanie pojechali na marsz do Warszawy Aktualności Crossowcy i quadowcy niszczą lasy Aktualności Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala Aktualności Szpital w Jeleniej Górze świętuje 25 lat Aktualności Hotel Sudety sprzedany
Czwartek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 11942
Zalogowanych: 123
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zamek tonie w kwiatach

Środa, 11 maja 2022, 5:48
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Zamek tonie w kwiatach
Fot. Użyczone/Zamek Książ
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Ponad 50 tysięcy roślin cebulowych, w tym 40 tysięcy wielobarwnych tulipanów zakwitło w tych dniach na tarasach Zamku Książ w Wałbrzychu. Na gości czeka 10 bogato obsadzonych wiosennymi kwiatami tarasów o łącznej powierzchni aż 2 ha. Zdobi je w sumie 38 fontann i tysiące roślin. Zapraszamy wszystkich wielbicieli kwiatów i amatorów selfie do najpiękniejszego historycznego ogrodu południowej Polski.

Gatunki tulipanów, które można podziwiać w Książu to m.in. Pays Bas, Agrass White, Strong Love i Strong Gold. Dodatkowo zakwitły żonkile, narcyzy, szafirki armeńskie i narcyzy trąbkowe Dutch Master. Początki tarasów Książa swą historią sięgają XVI wieku. Ich założycielem był hrabia Jan Henryk I von Hohberg. Założone na miejscu rozebranych fortyfikacji piastowskiego zamku, przez lata były nieustannie powiększane i zmieniane.

Swój obecny kształt książańskie tarasy zyskały w latach 1909-1915, w czasie wielkiej przebudowy zamku przeprowadzonej przez księcia Jana Henryka XV. Duży wpływ na ich obecny wygląd, a także wybór nasadzonych na początku 20. wieku roślin miała jego angielska żona, będąca jednocześnie najsłynniejszą w historii mieszkanką zamku czyli księżna Daisy von Pless. Przed ostatnią wojną światową książańskie tarasy obsadzano dwa razy do roku (wiosną i jesienią), a potrzebnych do tego było ponad 20 tys. roślin. W większości pochodziły z książęcego ogrodnictwa i palmiarni w Lubiechowie. W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu tarasy uległy częściowemu zniszczeniu.

Taras baszty prochowej zdobi, znajdującą się w jego południowo-zachodnim narożniku budowla od której wziął swoją nazwę. Górna kondygnacja tej wielobocznej, kamiennej (krytej ceramicznym dachem) baszty, została wzniesiona na fundamentach średniowiecznej wieży o tej samej nazwie. W starszej części zachowały się oryginalne okienka strzelnicze i gotycki portal. Kamiennymi schodami, znajdującymi się przy ścianie tej baszty, można zejść w dół do niżej położonego tarasu Bogini Flory.

Taras Środkowy ozdobiony był dwoma fontannami figuralnymi (we wschodniej i zachodniej stronie tarasu), autorstwa rzeźbiarza śląskiego (pochodzącego ze Świebodzic) Blichmanna. Boczne płaszczyzny ich balustrad są bogato dekorowane płaskorzeźbami o motywach geometrycznych i roślinnych. Ze środka każdej fontanny wyrasta kolumna zwieńczona głowicą koryncką. Trzony głowic ozdabiają maski, z których tryska woda. Nie zachowały się do naszych czasów posążki nimf z dzbankami, które niegdyś stały na szczytach kolumn tych fontann. Z dzbanków także wytryskiwała strumieniami woda.

Największym z tarasów jest Taras Zachodni. Zdobi go neobarokowa fontanna o włoskim pochodzeniu, którą otaczają dwie mniejsze, a całość bierze w swoje ramy kompozycja z bukszpanu, krzewów, trawy i kwiatów. Przed wojną taras był co roku na wiosnę ozdabiany drzewami laurowymi w ogromnych drewnianych donicach, które zimę spędzały w garażach przy parkingu..

Na tarasach powstało wiele produkcji filmowych. Do najbardziej znanych należą „Trędowata” w reżyserii Jerzego Hoffmana, „Diabeł” Andrzeja Żuławskiego, „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza oraz „Dolina Bogów” Janusza Majewskiego. Gwiazdą tego ostatniego był słynny hollywodzki aktor John Malkovich.

W ostatnich latach pracom konserwatorskim poddano pochodzące z Włoch fontanny Bogini Flory i Trytonów. Obecnie odnawiane są kolejne na tarasie Podkowiastym i Wodnym. Najwięcej fontann, bo aż 27 znajduje się na Tarasie Wodnym.

W soboty i niedziele książańskie tarasy można zwiedzać w godz. od 9:00 do 19:00, a od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 18:00. Zakupiony bilet na tarasy umożliwia także zwiedzanie książęcej Palmiarni.

Zamek Książ położony jest na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, w centralnym obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1981 roku nad rzeką Pełcznicą, należącą do dorzecza Odry. Sam zespół kompleksu zamkowego zbudowany został na wysokim cyplu skalnym w zakolu rzeki Pełcznicy (ok. 80 m nad dnem doliny) na jej prawym brzegu na wys. 395 m n.p.m. Zamek Książ to miejsce wyjątkowe, jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. W sposób szczególny stanowi przykład bogatego dziedzictwa kulturowego Ziemi Wałbrzyskiej – części Dolnego Śląska, regionu Polski o zawiłej historii, bogatym dorobku materialnym i intelektualnym, pełnym wspaniałych widoków i tajemniczości.

Twoja reakcja na artykuł?

32
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
1784
Rafał Trzaskowski
59%
Karol Nawrocki
29%
Nie idę w drugiej turze głosować
7%
Polityka mnie wcale nie interesuje
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Miał aż 1 promil za kierownicą
 
Aktualności
Kibice już zaczęli rozróby
 
112
Wypadek w nieczynnej kopalni
 
112
Kto podpalił foodtruck'a?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group