W obecności przedstawicieli mediów, zastępców prezydenta: Jerzego Lenarda i Miłosza Sajnoga, Czesława Wandzla, dyrektora miejskiego zarządu dróg i mostów urzędu miasta oraz doradcy prezydenta Janusza Nagórnego oraz Andrzeja Grochali, szefa Kółka Rolniczego Siedlęcin, prezydent miasta Marek Obrębalski oraz prezes firmy Eko- Mel Lech Mierzwiński podpisali dzisiaj umowę dotyczącą odbudowy Młynówki wraz zagospodarowaniem terenu. Wyłoniony wykonawca będzie realizował zadanie we współpracy z Kółkiem Rolniczym Siedlęcin.
– Jako jeleniogórzanin i mały chłopiec biegałem wzdłuż tej Młynówki i w najśmielszych marzeniach nigdy nie myślałem, że kiedyś będę miał zaszczyt ją odbudowywać. Wykonanie tego zadania postawiłem więc sobie za punkt honoru – mówił Lech Mierzwiński, prezes firmy Eko-Mel z Jeleniej Góry.
Odbudowany zostanie teren śródmiejskiego kanału Młynówki o powierzchni 2,7 ha. Prace obejmą swoim zasięgiem przede wszystkim koryto rzeki i brzegi o długości 1920 metrów i szerokości od 50 do 250 m. W trakcie wykonywania zadania zlikwidowane zostaną wszystkie wpusty ściekowe do kanału, pozostaną tylko wloty deszczowe.
Po wykonaniu prac Młynówka stanie się kanałem śródmiejskim nienaruszonym o przepływie 0,5 metra sześciennego wody na sekundę. Woda będzie się utrzymywała w kanale na poziomie około 30 – 60 cm. Roboty będą prowadzone na trzech odcinkach, na których pojawią się progi, których celem będzie uatrakcyjnienie wizualne Młynówki.
– Pierwszy z nich od ujścia do rzeki Kamiennej do ulicy Mostowej, gdzie zamontowana będzie drewniana palisada oraz drewniane dyle. Wszystko to będzie ukształtowane w formie trapezu i obsiane trawą. Na drugim odcinku od ulicy Mostowej do wiaduktu przy ulicy Drzymały obecne kamienne mury oporowe zostaną odnowione i wymienione na naturalny kamień i granit. Trzeci odcinek od wiaduktu do ogrodów działkowych w okolicy ciepłowni na Zabobrzu będzie wykonany w podobnej formie jak pierwszy z odcinków – mówił Lech Mierzwiński.
Na odbudowywanym terenie wytyczonych zostanie około 2,5 km ścieżek rowerowo – pieszych, których realizacją zajmie się właśnie Kółko Rolnicze Siedlęcin. Zamontowane zostaną tam kosze na śmieci i 34 ławki parkowe, zrobione będzie oświetlenie, oznaczenia poziome i pionowe oraz nasadzone zostaną drzewa i krzewy.
W tym roku mają być prowadzone prace hydrotechniczne, ścieżki rowerowo – piesze natomiast mają powstać w przyszłym roku. Całość inwestycji ma się zakończyć w październiku 2011 roku. Koszt to ponad 7,5 mln zł, z czego 60 procent stanowi dofinansowanie unijne z programu RPO.