– To wyjątkowy rok dla waszej placówki, która wiosną przyjęła za patrona Janusza Kusocińskiego, a teraz obchodzi 35. urodziny – mówił zastępca prezydenta Jeleniej Góry Zbigniew Szereniuk przeczytawszy fragment listu gratulacyjnego od prezydenta Marka Obrębalskiego. – Samych sukcesów i lekkoatletycznego kompleksu sportowego „Orik”, a także powrotu specjalistycznych oddziałów sportowych – takie na życzenia na ręce dyrektora Marka Przeorskiego składało dziś wielu gości – radnych, dyrektorów szkół, byłych nauczycieli i uczniów – którzy w południe przybyli na uroczystość jubileuszu placówki.
Jej historię w pigułce poznali wszyscy dzięki pokazowi multimedialnemu, do którego narrację czytały trzy gimnazjalistki. Popularna „dwunastka” jako szkoła sportowa zaczęła istnieć w 1974 roku utworzona dzięki kilku zapaleńcom z byłym dyrektorem Stanisławem Czajewiczem na czele. Wśród współtwórców był, między innymi, Jerzy Pietkiewicz, zasłużony działacz i himalaista, który zaginął podczas wyprawy na Annapurnę w 1979 roku.
- Było nam bardzo łatwo załatwić wszystkie formalności, bo uczniowie mieli znakomite sportowe rezultaty - mówi Zbigniew Lipiński, nestor sportu jeleniogóskiego i jedna z osób, które przyczyniły się do powstania szkoły. - Nie trzeba było żadnych argumentów w ministerstwie: decyzja została wydana niemal od ręki - dodaje.
– Na pewno przez te 35 lat przewinęło się tysiące młodych ludzi – mówi Marek Przeorski, od 1994 roku szef szkoły, najpierw SP nr 12 , później Gimnazjum nr 3. – Ilu dokładnie? Nie prowadziłem takich statystyk i nie wiem, ilu uczniów ukończyło „dwunastkę” – przyznaje.
Część z nich, dziś już w sile wieku, spotkała się ponownie po latach dziś. Nie było końca wymianie wspomnień z dawnych lat, kiedy to Szkoła Podstawowa nr 12 była jedyną placówką o profilu ściśle sportowym. Rozmawiano o byłych nauczycielach i wspólnie przeżywanych szkolnych troskach i radościach.
Te ostatnie wynikały głównie z sukcesów. Na korytarzu trójki zgromadzono dziś pokaźną kolekcję pucharów i medali, a samo odczytanie wszystkich osiągnięć uczniów trzeba było podzielić na dwie części. Uroczystość 35-lecia okrasił występem szkolny zespół muzyczny, który zaśpiewał, między innymi, popularny w latach 50. XX wieku przebój „Trzej przyjaciele z boiska”. Była też natchniona sportem poezja oraz pokazy gimnastyczno-akrobatyczne w wykonaniu dziewcząt i chłopców z Gimnazjum nr 3. im Janusza Kusocińskiego.
Wszystkim przyświecało motto patrona: „Należy kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało – sportem”. Temu zaleceniu szkoła stara się być wierna od 35 lat. Pomyślności na dalsze lata placówce życzy redakcji Jelonki.com