Poniedziałek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4126
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zima na budowie S3

Wtorek, 3 stycznia 2023, 5:59
Autor: WAC
Region: Zima na budowie S3
Fot. GDDKiA
Mocno zaawansowana jest budowa 31-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S3 pomiędzy Bolkowem a Lubawką. (granica państwa).

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przebity już został najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce drążony w skale i obecnie wykonywana jest jego obudowa ostateczna. Układana jest izolacja wodna, następnie zbrojenie i betonowanie przyczółków i sklepienia. Do tej pory zabetonowano 228 z 369 segmentów (nawa zachodnia 98 z 184 szt., nawa wschodnia 130 z 185 szt.), co stanowi łączną długość ponad 2840 z ok. 4574 m.  Zakończenie prac związanych z betonowaniem obudowy ostatecznej planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.  Zakończono też nasuwanie kilku obiektów inżynierskich, realizowane są już roboty bitumiczne. Trwa też budowa ekranów akustycznych.   

Trasa pomiędzy Bolkowem a granicą państwa w Lubawce ułatwi dojazd z Czech drogą ekspresową S3 do autostrady A4 i dalej na północ do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Ułatwi także komunikację krajową wzdłuż zachodniej granicy Polski. Odcinek od Bolkowa do Lubawki, o łącznej długości ok. 31,5 km, tak jak pozostałe odcinki S3 będzie miał dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu i pas awaryjny. 
 
Realizację zadania podzielono na dwa pododcinki. Na pierwszym Bolków – Kamienna Góra o długości ok. 16,1 km powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m, niedaleko miejscowości Gostków.   Wykonawcą robót jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau (partner). Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.  

Wykonawcą drugiego pododcinka Kamienna Góra – Lubawka, o długości ok. 15,3 km jest konsorcjum firm Mosty Łódź (lider) i ONDE (partner). Wartość umowy wynosi prawie 900 mln zł. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to pierwsza połowa 2023 r.   W I połowie 2022 r. zakończyło się nasuwanie pięciu estakad, których długość wynosi od 435 do prawie 600 m. Łączna długość obiektów inżynierskich wynosi prawie 4,5 km, co stanowi ok. 29 procent całej realizowanej trasy. Dużym wyzwaniem dla wykonawcy było nasuwanie wszystkich estakad w jednym czasie w technologii nasuwania podłużnego. Jej zalety to ograniczenie przestrzeni, na której prowadzone są prace budowlane, a także umożliwia prowadzenie ich niezależnie od warunków atmosferycznych. Za pomocą tej metody możliwe jest wykonywanie obiektów nad czynnymi drogami, jak to miało miejsce na realizowanym węźle Kamienna Góra Północ, gdzie obiekt znajduje się bezpośrednio nad drogą krajową nr 5.    

W ostatnim okresie na budowie tego pododcinka wykonywano prace w zakresie humusowania, wykopów, nasypów, drenaży, umacniania rowów oraz przy budowie ekranów akustycznych i barier. Niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiły układanie nawierzchni bitumicznej.  Realizowane były również prace związane z oświetleniem drogowym, budową systemu zarządzania ruchem, kanału technologicznego, kanalizacji deszczowej oraz systemu melioracji.

Twoja reakcja na artykuł?

47
77%
Cieszy
3
5%
Hahaha
2
3%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
3%
Złości
6
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
807
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
 
Aktualności
Tłumy pod Szrenicą
 
Aktualności
Aktywny rok dla OSP Łomnica
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group