Aktualizację wymusiło rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 roku. Zgodnie z nim znak P-24 czyli „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” powinno zostać oznakowane na jezdni kolorem niebieskim. Na jego wykonanie samorządy miały czas do 30 czerwca, po tym terminie stare koperty stały się pasem wyłączonym z ruchu. Bardzo duże zaległości w nanoszeniu nowego oznakowania ma Jelenia Góra.
- Przypominaliśmy o tym w marcu, ale podobno nie było na to pieniędzy. Dodatkowo na wprowadzenie nowego oznakowania nie chciał zgodzić się konserwator zabytków, ale w końcu udało nam się go namówić. Dzisiaj mamy taki stan, w którym według różnych interpretacji te stare oznakowania są niezgodne z prawem – żali się Stanisław Schubert - społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych ziemi jeleniogórskiej.
- Nie dotrzymaliśmy terminu z prostego powodu, mieliśmy inne zobowiązania dotyczące inwestycji i działań drogowych. Nagle byliśmy zmuszeni wyłączyć część z nich i przeznaczyć środki na przemalowywanie miejsc parkingowych. My to zrobimy, bo tak stanowi prawo, ale ich wykonanie zajmie nam jeszcze kilka dobrych miesięcy – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.
W mieście łatwiej jest znaleźć miejsca postojowe ze starą kopertą, niż z nowym niebieskim oznaczeniem, a należy podkreślić, że nie jest to kwestia wizualna, ale przede wszystkim prawna. Coraz częściej osoby niepełnosprawne spotykają się z drogowym cwaniactwem, kierowcy wykorzystują brak prawidłowego oznakowania miejsc postojowych w naszym mieście.
- Wczoraj mieliśmy taką sytuację na parkingu Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych – opowiada Stanisław Schubert – kiedy cztery pojazdy zaparkowały tutaj na pół dnia. Gdy w końcu ich właściciele przyszli, to powiedzieli, że te oznakowanie nie jest już aktualne, więc mogą stawać gdzie chcą.
Nie do końca tak jest. Na szczęście po stronie osób niepełnosprawnych stanęła jeleniogórska policja. - Kierujący posiadający karty wydawane osobom niepełnosprawnym przez prezydenta bądź starostę, gdy zaparkują w miejscu dla nich zastrzeżonym, nawet jeśli będzie to tradycyjna koperta, to będą traktowane zgodnie z zasadami prawa o ruchu drogowym, czyli będą miały dostęp i możliwość parkowania w tych miejscach - zapewnia st. asp. Henryk Mieszała, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze.
Miejski Zarząd Dróg i Mostów na bieżąco poprawia oznakowanie poziome w miejscach postojowych dla osób niepełnosprawnych.