Stare mechanizmy zostaną zastąpione nowoczesnymi urządzeniami odpornymi na ingerencję z zewnątrz, czyli możliwość oszustwa.
Wodomierze mokre, bo tak się nazywają, wskazują bardzo dokładnie ilość zużytej wody w mieszkaniach. Stare liczniki miały wysoki próg rozruchu, to znaczy, że jeśli woda powoli kapała z kranu to nawet przy trzydziestu litrach urządzenie nie pokazało żadnej zmiany.
– W niektórych budynkach na skutek nielegalnego poboru mieliśmy różnicę pomiędzy wodomierzem głównym a wodomierzami w mieszkaniach nawet 35 procent – mówi Marian Szczęśniak, specjalista ds gospodarki remontowej i nadzoru budowlanego Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Teraz będzie maksymalnie 10 procent – dodaje.
Nowe wodomierze mają aż cztery plomby, które chronią przed możliwością zmieniania stanu licznika na urządzeniu.
Różnicę w odczycie pomiędzy wodomierzem głównym a tymi w mieszkaniach pokrywają lokatorzy.
– Dlaczego mamy płacić za kogoś kto kradnie? – denerwują się mieszkańcy jednego z bloków na Zabobrzu. – Wymienią wodomierze i będzie spokój – mówią.
JSM odnotowała kilkadziesiąt przypadków ewidentnego oszustwa.
– Pięcioosobowa rodzina zużywała 0,5 metra sześciennego wody miesięcznie! To absurd – mówi Marian Szczęśniak.
Do tej pory przeciwko takim praktykom zakładano paski antymagnetyczne, które były tylko połowicznym rozwiązaniem. Wydaje się, że wodomierze mokre rozwiązują całkowicie problem nielegalnego pobierania wody przez nieuczciwych lokatorów.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" prowadzi podobną akcję wymiany wodomierzy głównych. – Nowe liczniki mają klasę C i są odporne na działanie magnesów – mówi Zbigniew Sobczyński zastępca kierownika wydziału eksploatacji „Wodnika”.
Monterzy „Wodnika” pukają także do mieszkań w innych dzielnicach Jeleniej Góry. Wodomierze wymieniają za darmo uzasadniając, że taka usługa powinna być wykonywana co pięć lat.