“Zlot Novecento” jest dopełnieniem scenicznej oferty 44. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych o traktowane często “po macoszemu” monodramy. “Novecento” zaprezentowano czterokrotnie. Drugi dzień przeglądu przyniósł kolejne dwie wersje monodramu.
Na Widowni na Dużej Scenie wystąpił Marek Zimakiewicz. W jego wykonaniu widzowie zobaczyli “Novecento” zrealizowane przez studentów wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie z wydziałów: lalkarskiego i reżyserii w kooperacji z Akademią Sztuk Plastycznych i Akademią Muzyczną we Wrocławiu. Stowarzyszeniem dyplomowanych aktorów, reżyserów, teatrologów, scenografów, plastyków, fotografów i muzyków, absolwentów wyższych uczelni artystycznych to Wrocławski Teatr Strefa Otwarta, którego siedzibą jest aktualnie wrocławski Klub Pod Kolumnami.
Marek Zimakiewicz opowiadając historię niezwykłego pianisty używa przedmiotu, maski, dłoni i światła. Gestem, głosem i słowem daje wyraz nieobłaskawionego bólu bohatera spektaklu. Widz staje się świadkiem ogromnej samotności człowieka, który stracił wszystko. Oszczędna scenografia Magdaleny Nowak nadaje większego znaczenia światłu (świetna reżyseria Małgorzaty Kazińskiej) i muzyce Anny Porzyc.
Wieczorem na Scenie Studyjnej zabawną historię “Novecento” wystawił Teatr Nowy z Krakowa. Krakowski spektakl jest polską prapremierą sceniczną tekstu Alessandro Baricco w tłumaczeniu Haliny Kralowej (premiera: 19.06.2010). Jest to historia o najwspanialszym pianiście świata Dannym Boodmannie T.D. Lemonie Novecento opowiedziana ustami przegranego trębacza w okrętowym Atlantic Jazz-Band Tima Tooneya, w którego rolę wcielił się Dominik Nowak.
- Nie jesteś naprawdę skończony, póki masz w zanadrzu jakąś dobrą historię i kogoś, komu możesz ją opowiedzieć – mówi na scenie nieznany muzyk Tim Tooney, jedyny świadek geniuszu mistrza fortepianu. Ucharakteryzowany jest na twórcę najwcześniejszej formy rock and rolla - Elvisa Presleya (kostium: Agnieszka Więckowska) - łańcuch na szyi, prześwitująca koszula, skórzane obcisłe spodnie oraz okulary przeciwsłoneczne, czyli nieodłączny element garderoby każdej gwiazdy. Bohater kreuje samego siebie i próbuje błyszczeć własnym światłem. Chce być gwiazdorem. Opowiada o Novecento, którego w kartonowym pudle na fortepianie w sali balowej transatlantyckiego parowca “Virginian” znalazł Danny Boodmann jako świeżo narodzone niemowlę, porzucone przez nieznanych rodziców. Dominik Nowak z talentem wydobywa z postaci całą gamę kolorów. W swoim monologu śmiało przechodzi od tonacji komicznej do dramatycznej, zmienia maskę błazna na smutną twarz przegranego muzyka. Za reżyserię odpowiada Iwo Vedral, który zaczynał jako asystent Krzysztofa Warlikowskiego i Krystiana Lupy, a na jeleniogórskiej scenie w 2007r. zrealizował “Podróż poślubną” Władimira Sorokina.
Dominik Nowak za monodram “Novecento” zdobył Nagrodę Specjalną Jury na I Łódzkim Festiwalu Monodramu “MonowManu” 2010 w Łodzi oraz III Nagrodę na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego 2011 w Warszawie.