Władze uczelni otrzymały decyzję podpisaną przez podsekretarza stanu profesora Zbigniewa Marciniaka, o połączeniu dwóch wydziałów przyrodniczego i technicznego z dniem 1 września 2011. Powodem podjęcia jest konieczność dostosowania struktury organizacyjnej szkoły do możliwości ekonomicznych, w tym optymalizacji struktury zatrudnienia i racjonalizacji kosztów funkcjonowania.
- Zasadniczym powodem o połączeniu dwóch wydziałów Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, Wydziału Technicznego z Przyrodniczym była kwestia materialna, ponieważ liczba studentów naszej uczelni w przeciągu niespełna 13 lat jej istnienia zmalała. Jeszcze 7 lat temu mieliśmy 4 i pół tysiąca studentów, w tej chwili mamy około 2 i pół tysiąc, a ponieważ najmniejszym wydziałem był techniczny, a w następnej kolejności – przyrodniczy postanowiliśmy je połączyć – tłumaczy dr hab. Henryk Gradkowski, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.
Największą jednostką w tej chwili jest wydział humanistyczny. Dotacja ministerialna zależna jest od ilości studentów, więc została drastycznie zmniejszona. Jak mówi rektor, w marcu uczelnia dowiedziała się, że w 2011 roku otrzyma dotację o 1 milion 300 tysięcy złotych mniejszą, co w sposób zasadniczy przesądziło o podjęciu decyzji przez senat uczelni o połączeniu tych wydziałów.
– Nowy wydział będzie nosił nazwę „przyrodniczo-techniczny, nie ze względu na to, że dawny Wydział Przyrodniczy był większy od Technicznego, ale przede wszystkim ze względu na alfabetyczny zapis – dodaje dr hab. Henryk Gradkowski.
Jak zapewniają władze uczelni zmiany nie odczują zbytnio studenci, gdyż wszystkie kierunki zostają utrzymane, a nawet są plany na uruchomienie nowych, a konkretnie kosmetologii. Zmniejszy się jedynie liczba stanowisk kierowniczych, co jest również oszczędnością dla uczelni. Żaden z wykładowców nie zostanie zwolniony z powodu zmiany struktur uczelni. Jedynie mogą się zdarzyć ograniczenia etatów i wypowiedzenia ze względu na braki w naborze. Po raz pierwszy bowiem w zeszłym roku nie został uruchomiony kierunek filologia polska, ze względu na bark kandydatów. Niestety są także kłopoty z naborem na pielęgniarstwo, te braki spowodowane są głównie niżem demograficznym.
- Dzięki oszczędnościom mogliśmy wybudować halę sportową i już teraz trwają prace przy budowie krytej pływali, którą zamierzamy otworzyć za półtora roku – dodał rektor H. Gradkowski.
Umiarkowanego optymizmu władz KWSP nie podzielają studenci, którzy – przypomnijmy – na wieść o planowanych zmianach zorganizowali protest. Wyrazili swoje zaniepokojenie o przyszłość i ewentualne ograniczenia na rynku pracy po ukończeniu wydziału, który nie jest w pełni zgodny z profilem ich zainteresowań.