Pierwsi turyści mają wejść do wnętrza nowo wybudowanego muzeum już w drugiej połowie przyszłego roku. Pomysł zrodził się w marcu, kiedy podczas prac ziemnych przy wznoszeniu nowego obiektu przy ul. Mickiewicza wykopano tajemnicze znalezisko.
Eksponat przekazano konserwatorowi zabytków. Okazało się, że jest to ponad stuletni pięknie wyrzeźbiony kostur Ducha Gór. W środku jego „głowy” znaleziono natomiast kryształ górski. Obecnie laska Ducha Gór znajduje się w Muzeum Karkonoskim.
- To był znak, ze w tym miejscu powinno powstać muzeum poświęcone karkonoskim tajemnicom i skarbom. Postanowiłem więc zmienić początkowe przeznaczenie budowanego obiektu. Zamiast kolejnego pensjonatu i restauracji, powstanie nowoczesnego muzeum. Od dziecka pasjonowałem się opowieściami i legendami o górach. Już jako mały chłopiec swój wolny czas spędzałem na pieszych wycieczkach karkonoskimi ścieżkami i dróżkami, poszukując śladów bytności Władcy Karkonoszy – mówi Jakub Paczyński, właściciel działki w Karpaczu, na której ma powstać muzeum.
Nad artystyczną częścią projektu czuwać będzie Dariusz Miliński, regionalny artysta malarz i rzeźbiarz, pomysłodawca i właściciel Zamku Legend Śląskich w Pławnej Górnej.
- Moim zdaniem to sam Duch Gór upomniał się o pokazanie swojego zapomnianego już karkonoskiego królestwa. To mu się należy. Z tego powodu nakłoniłem Jakuba do wybudowania w tym symbolicznym miejscu, muzeum. Karpacz i okolice posiadają bardzo bogatą historię, godną zgłębienia i ukazania – mówi Dariusz Miliński.
Budynek ma mieć około 250 m kw. W piwnicach znajdować ma się muzeum pełne wystaw, eksponatów, historii i legend. Na parterze będzie sklepik z pamiątkami i wejście do części wystawowej. Na piętrze budynku znajdzie się mała restauracja.