Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11471
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Znane/Nieznane – wystawa

Piątek, 30 czerwca 2023, 12:19
Autor: Muzeum Karkonoskie/WAC
Jelenia Góra: Znane/Nieznane – wystawa
Fot. WAC
Wczoraj (29 czerwca) w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego odbył się wernisaż wystawy fotografii „Znane/Nieznane”.

Prezentowana wystawa jest efektem trzech weekendowych plenerów sekcji fotograficznej  Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jeleniej Górze, Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych, które odbyły się w kilku ostatnich latach. Tematami przewodnimi były: "obecność", "miejsce" i "znaki w przestrzeni", których odniesień wizualnych autorzy poszukiwali w Michałowicach, Miedziance czy Janowicach Wielkich.

Michałowice postrzegane były przez pryzmat domu Teatru Cinema i obecności w artystycznej przestrzeni, która zawładnęła starym budynkiem z własną ciekawą historią. Fascynujące miejsce sztuki i jego wpisanie w naturalne otoczenie oraz przepiękne okolice, trasy spacerowe i punkty widokowe były wyzwaniem dla fotograficznych wypowiedzi.

W Miedziance oczami wyobraźni uczestnicy próbowali zobaczyć dawne miasto niegdyś tętniące życiem. Dzisiaj te ślady, pozostałości i skromne resztki były inspiracją do ich własnych fotograficznych opowieści – zbioru impresji kreowanych wrażliwością, wyobraźnią, światłem i zastaną przestrzenią. To były niejako ćwiczenia z pamięci, tych którzy wierzą, że fotografia tę pamięć wzmocni, zapisze i utrwali.

Znaki w przestrzeni, jako dominanty kulturowe i przyrodnicze, których obecność w pejzażu decyduje o jego dynamice, sile przyciągania i atrakcyjności były poszukiwane w Rudawach Janowickich. Fotografów intrygowało  wpisanie w krajobraz naturalny rozmaitych punktów odniesienia takich jak wiadukty, mosty, obiekty architektoniczne o istotnym dla danego miejsca znaczeniu i ich wizualna ranga dla wyglądu całej okolicy. Ponadto zobaczymy na fotografiach rozmaite wytwory natury, swoiste konstrukcje skalne ukształtowane przez nią samą i czas czy charakterystyczne akweny wodne tzw. Kolorowe Jeziorka.

Ta wystawa pokazuje nie tylko artystyczne efekty pobytu w ciekawych miejscach, ale też jakiś rodzaj wyczulenia na pamięć tych miejsc, na zapisane w nich rozmaite historie. Uczestnicy patrzyli trochę obrazami przeszłości widząc to, co realne. Dostrzegali zarówno wzniosłość natury, jak i jej codzienne zmagania z kulturą tworząc  bogaty materiał do przemyśleń i refleksji.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
1
10%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group