Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11204
Zalogowanych: 95
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zostali dawcami szpiku w cieplickim „Norwidzie”

Piątek, 15 listopada 2013, 6:37
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2013, 7:33
Autor: Mea
Jelenia Góra: Zostali dawcami szpiku w cieplickim „Norwidzie”
Fot. Mea
– Nie sądziłem, że jest tak wielu ludzi, którzy potrzebują przeszczepu szpiku, dlatego zdecydowałem się być dawcą – mówił Bartłomiej Chmura z klasy III e o wczorajszej (14.11.) akcji „Zostań dawcą szpiku”, która odbyła się w II LO w Cieplicach. Podczas akcji zarejestrowało się 40 osób, w tym 39 uczniów i 1 osoba dorosła.

- Chcemy pomóc ludziom chorym na białaczkę, a można to zrobić odnajdując genetycznego bliźniaka. Akcję realizujemy w naszej szkole już od trzech lat. Przed tygodniem odbyła się prelekcja i szkolenie dla wszystkich klas trzecich, podczas których uczniowie zostali zapoznani ze sposobem poboru szpiku. Zajęcia prowadziła lekarka Małgorzata Rybińska. Młodzież spotkała się też z przedstawicielem Fundacji DKMS, czyli Polskiej Bazy Dawców Szpiku. Są bowiem dwie metody poboru szpiku. Można go pobrać z krwi obwodowej lub z talerzy biodrowych – powiedziała Jolanta Kwiecień-Wrotniewska.

Mimo że dawcą może być jedynie osoba pełnoletnia, to pierwsze i drugie klasy również włączyły się w akcję poprzez wykonanie plakatów informacyjnych, które zostały rozwieszone w szkole. Czterech przedstawicieli trzeciej klasy biochemicznej wypełniało z innymi chętnymi ankiety i wyjaśniało jak pobrać materiał genetyczny z policzka, czyli jak zrobić wymaz patyczkiem zakończonym watą.

Pełnoletni uczniowie bardzo chętnie zgłaszali się, jako dawcy szpiku. - Wzięłam udział w akcji, bo wiem, że dzięki temu mogę uratować komuś życie, nic nie tracąc ze swojego. Pobranie szpiku jest w pełni bezpieczne, podróż refundowana, a dawcy ubezpieczeni. Zachęcam też innych do wykonania prostego testu - mówiła Luiza Haściło z klasy III biochemicznej, która przyjmowała zgłoszenia uczniów.

- Badania nie przedawniają się, więc jeśli znajdzie się nasz genetyczny bliźniak chory na białaczkę, osoba z fundacji może do nas zadzwonić w każdej chwili. Jednak dopiero w tym momencie musimy się zdecydować już konkretnie. Jeśli stwierdzimy, że jednak nie chcemy być dawcą możemy wtedy jeszcze zrezygnować, bez szkody dla osoby, która czeka na szpik - dodał Dariusz Skłodowski, również z tej klasy.

- Już w zeszłym roku postanowiłam, że zostanę dawcą szpiku, jednak miałam problemy z tarczycą. Teraz mogę już wykonać prosty test, oddać szpik i uratować komuś życie. Dobrze, że taka akcja przeprowadzona jest w szkołach, bo to poszerza świadomość uczniów na ważne tematy i uwrażliwia. Gdyby nie inicjatywa szkolna w ogóle nie wiedziałabym, że jest prosty sposób na zostanie dawcą szpiku – mówiła Aleksandra Bieniek z klasy III biochemicznej.

- Dopiero podczas prelekcji dowiedziałem się na czym polega pobór szpiku, że pomoc innym jest w zasięgu każdego i nic nie kosztuje. Warto nie być obojętnym na cudzą chorobę – podkreślał Bartłomiej Chmura z klasy III e.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group