Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11379
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Akcenty Roku Tuwima

Piątek, 13 września 2013, 8:28
Aktualizacja: Sobota, 14 września 2013, 9:05
Autor: Elster
Jelenia Góra: Akcenty Roku Tuwima
Fot. Mea
Dzisiaj (13 września, piątek) przypada 119. rocznica urodzin jednego z najpopularniejszych polskich poetów i tłumaczy – Juliana Tuwima. Rok 2013 ustanowiony został Rokiem Tuwimowskim – mija sto lat od poetyckiego debiutu Tuwima, w tym roku przypada również 60. rocznica jego śmierci.

Julian Tuwim na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida był obecny dwukrotnie. Tu powstała realizacja jego dramatu „Bal w Operze” – w 1987 roku w wykonaniu studentów III roku Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu pod kierunkiem Mieczysławy Walczak-Deleżyńskiej i Jerzego Kozłowskiego, a dziesięć lat potem „Cuda i dziwy” (1997) w reżyserii Leszka Czarnoty.

„Bal w Operze”, jeden z najwybitniejszych, obok „Kwiatów polskich”, dzieł Tuwima, stał się idealnym wręcz materiałem do scenicznej przeróbki na spektakl muzyczny grany na Scenie Studyjnej. Twórcy zdecydowali się na włączenie do spektaklu fragmentów z nowotestamentowego Objawienia św. Jana, które na początku i na końcu swego poematu umieścił Tuwim. W sztuce wówczas wystąpili: Bożena Borowska, Joanna Kreft, Mirosław Baka, Dariusz Bereski, Bogdan Ferenc, Piotr Gulbierz, Piotr Konieczyński, Wojciech Kościelniak oraz Jarosław Góral.

W tegorocznym programie „Nocy Muzeów 2013” z okazji Roku Tuwimowskiego w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „W krainie wierszy Juliana Tuwima” oraz miał miejsce regionalny przegląd recytatorski „Twórczość Juliana Tuwima – słowem malowana”, gdzie recytatorów z jeleniogórskich podstawówek oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szklarskiej Porębie oceniał m.in. Piotr Konieczyński, znakomity aktor wierny od początku swego scenicznego debiutu Teatrowi im. Norwida, gdzie spędził ćwierć wieku.

Jednym z punktów tegorocznych obchodów Roku Tuwima była ciekawa inscenizacja na pożegnanie roku szkolnego 2012/13. Licealiści II LO im. C. K. Norwida na deskach Zdrojowego Teatru Animacji przedstawili „Dwie twarze Tuwima” w reż. Ryszarda Grzywacza, nauczyciela języka polskiego. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 przygotowali przedstawienie pt. „Tuwimiada”, które na 22. Przeglądzie Amatorskich Teatrzyków Dziecięcych „BOM-BEL” w Siechnicach otrzymało drugą nagrodę, a Krzysztof Kaczorowski za rolę zawiadowcy stacji odebrał indywidualną nagrodę - honorowe wyróżnienie aktorskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group